První návštěvníci prošli novou trasu kolem jeskynního krytu Výpustek

foto V jeskyni Výpustek v Moravském krasu u Křtin na Blanensku mohli 12. února 2022 zájemci projít novou trasu, která vede po obvodu mezi vnější stranou krytu a přírodní stěnou jeskyně. Dosud si návštěvníci mohli prohlédnout samotný kryt, tedy tajné podzemní velitelství československé armády vybudované před 60 lety.

Křtiny (Blanensko) - První návštěvníci si ve zkušebním režimu prošli novou trasu v jeskyni Výpustek u Křtin v Moravském krasu. Dosud si návštěvníci mohli prohlédnout samotný kryt, tedy tajné podzemní velitelství československé armády vybudované před 60 lety. Nová trasa vede po obvodu, mezi vnější stranou krytu a přírodní stěnou jeskyně. "Na rozdíl od klasické cesty krytem není nová trasa bezbariérová," uvedla vedoucí Výpustku Hana Horáková.

Fotogalerie

Návštěvníci vycházejí v malých skupinách, s čelovými svítilnami na helmách a v oblečení, které si lze zašpinit, případně v overalech. V části trasy musejí podřepnout. Odměnou za nepohodlí je například možnost spatřit tenká brčka, tedy duté krápníky připomínající makaróny. Na stěnách jeskyně jsou historické podpisy dávných návštěvníků. Lidé také přes zábradlí nahlédnou do jedné z devíti propastí v jeskyni.

Po prohlídce jedné strany krytu návštěvníci vystoupají po schodech a přes nově vybudovanou lávku přejdou na druhou stranu krytu. Délka trasy je 690 metrů, prohlídka trvá zhruba 80 minut. Zájemci si musejí prohlídku rezervovat na telefonu 516 439 111. Účastníci musí být starší šesti let, uvedla Horáková.

"Něco takového nemá ve zpřístupněných jeskyních v Česku obdoby od spuštění zážitkové trasy Po stopách Nagela ve Sloupsko-šošůvských jeskyních před deseti lety," řekl mluvčí Správy jeskyní Pavel Gejdoš. Nagelova trasa je ale fyzicky náročnější, účastníci musejí být starší deseti let.

V zimě jsou v Moravském krasu pro turisty otevřeny tři z pěti jeskyní – kromě Výpustku ještě Punkevní jeskyně s vodní plavbou elektroloděmi a Sloupsko-šošůvské, které od prosince do února nabízejí dvakrát denně zimní prohlídky šošůvské části při světle baterek. Jeskyně Balcarka a Kateřinská po zimní pauze kvůli ochraně kolonií zimujících netopýrů otevřou opět od března.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2022 ČTK

Reklama

22°C

Dnes je sobota 2. července 2022

Očekáváme v 9:00 20°C

Celá předpověď