První místopředseda STAN Farský bude kandidovat na místopředsednický post

foto Ilustrační foto - Jan Farský, na snímku z 23. srpna 2021 v Liberci.

Praha - První místopředseda hnutí Starostové a nezávislí (STAN) Jan Farský bude na mimořádném sněmu hnutí v tomto měsíci kandidovat na místopředsednický post. Uvedl to dnes na twitteru. Obhajovat místo prvního místopředsedy nebude, zájem má o post řadového místopředsedy, uvedl na dotaz ČTK. Farský poslední měsíce tráví čas v USA kvůli stipendiu, na sněm do Hradce Králové nepřijede.

Farský poděkoval za "nečekané nominace" na místopředsedu hnutí. "Po zvážení všech pro a proti budu na červencovém sněmu kandidovat na místopředsedu STAN," uvedl. Hnutí může nabídnout přesah do oblasti mezinárodních vztahů a bezpečnosti, ale také nadhled, který teď STAN potřebuje, uvedl. "Tím, že jsem se kvůli stáži vzdal poslaneckého mandátu, mám navíc čas a energii více se věnovat aktivitám směřujícím dovnitř hnutí, dalšímu rozvoji programu, vizím," dodal.

Farský se na mimořádném sněmu hodlá ucházet o post řadového místopředsedy. První místopředseda podle něj musí být v úzkém kontaktu s předsedou. "Vzhledem k tomu, že bydlím v Semilech a budu tam provozovat knihkupectví, nesplňoval bych to," zdůvodnil pro ČTK, proč nehodlá obhajovat místo prvního místopředsedy STAN.

Farský odletěl do Spojených států v polovině ledna. Předtím oznámil, že Fulbrightova komise podpořila jeho projekt a že získal prestižní stipendium. Vzdal se pozice šéfa poslaneckého klubu STAN. Poslanecký mandát si chtěl nejdříve ponechat, po kritice z řad opozice i vládních stran se ho v polovině února vzdal.

Mimořádný sněm STAN se uskuteční 23. července v Hradci Králové. Farský se akce nezúčastní, protože hodlá zůstat s rodinou přes léto v USA. "Vrátím se tak až na začátku září," napsal dnes ČTK.

Vládnímu hnutí STAN se z velké části rozpadlo vedení, ze čtveřice řadových místopředsedů zůstala pouze místopředsedkyně Sněmovny Věra Kovářová. Sněm hnutí svolalo také kvůli obvinění pražského politika STAN Petra Hlubučka v souvislosti s hospodařením pražského dopravního podniku. Předseda hnutí Vít Rakušan bude na sněmu svůj post obhajovat, podporu mu vyjádřily všechny kraje, v nichž už se konaly sněmy. Vedle Rakušana nominovaly do předsednictva STAN 24 lidí.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2022 ČTK

Reklama

15°C

Dnes je pondělí 3. října 2022

Očekáváme v 21:00 12°C

Celá předpověď