První máj byl klidný, lidé kritizovali vládní opatření - VIDEO

foto Iniciativa Chcípl PES uspořádala 1. května 2021 na Petříně v Praze akci s prvomájovou procházkou na protest proti přístupu vlády k řešení pandemie.

Praha - Dnešní oslavy 1. máje, které se druhý rok po sobě konaly v době epidemie koronaviru, byly komorní a klidné. Několik stovek lidí se na několika místech Prahy či v Brně zúčastnilo demonstrací proti vládním restrikcím. Řadu tradičních akcí politických stran organizátoři kvůli restrikcím předem zrušili. Dnešní svátek, které je pro některé svátkem práce a pro jiné oslavou lásky, si tak lidé připomněli jen se svými blízkými či na sociálních sítích.

Fotogalerie

Protivládní protesty se dnes obešly bez incidentů, policisté řešili především ty, kteří přišli na akce v rozporu s platnými opatřeními bez respirátoru. V Praze na dnešek pořadatelé ohlásili více než desítku demonstrací, dohlížely na ně tři stovky policistů. Všechny akce se obešly bez konfliktů, policie nemusela nikoho zadržet. Některé z účastníků i svolavatelů však nahlásila úřadům kvůli nedodržování vládních protikoronavirových opatření, zejména pak nenošení respirátorů či roušek.

"Byl to jeden z nejklidnějších 1. májů za poslední roky," řekl odpoledne ČTK mluvčí pražských policistů Jan Daněk.

Už ráno se zhruba tři desítky komunistů sešly na pražském Střeleckém ostrově, aby si připomněly dnešní Svátek práce. U pamětní desky odkazující na první dělnickou oslavu prvního máje z roku 1890 krátce promluvili předsedkyně pražské KSČM Marta Semelová nebo první místopředseda strany Petr Šimůnek.

Komunisty dopoledne na ostrově vystřídal protest, který organizoval blok nezařazeného poslance Lubomíra Volného. Většina ze zhruba 250 účastníků neměla po většinu akce nasazenou ochranu dýchacích cest, policisté je na tuto povinnost upozorňovali a některé z nich legitimovali. Volný, který odmítá nosit respirátor i v Poslanecké sněmovně, se i ve svém projevu vymezoval proti povinnému nošení roušek.

Podobně to vypadalo odpoledne na Letné, kde se na dva protesty proti vládním protikoronavirovým opatřením sešlo několik stovek lidí. Protestující si přinesli české vlajky a provolávali protivládní hesla. Na demonstraci vystoupil mimo jiné i advokát Norbert Naxera, který kvůli vládním nařízením podal již několik žalob.

Na Petříně se zase sešli sympatizanti hnutí Otevřeme Česko - Chcípl PES, která dlouhodobě kritizuje přístup vlády k řešení pandemie. Přibližně stovka lidí šla z Újezdu k Petřínské rozhledně. V parku pod ní zazněla hudba a projevy, v nichž řečníci kritizovali vládní nařízení jako "ukrajování svobody". Odmítli testování jako nespolehlivé a v některých částech projevů vyzvali k občanské neposlušnosti. Na travnaté ploše přítomní dodržovali rozestupy, jen málokdo však měl na obličeji respirátor.

Na brněnském náměstí Svobody odpoledne proti vládním opatřením proti šíření koronaviru demonstrovalo podle odhadu policie a tajemníka městské části Petra Štiky asi pět desítek lidí. Pořadatelé v projevech hovořili například o nezákonnosti uzavření obchodů a vyzvali podnikatele, ať po ministerstvu zdravotnictví požadují náhradu škody. Plně by se podle nich také měly otevřít školy, a to bez testování. O očkování hovořili jako o "píchání sajrajtů".

Podle aktuálních opatření ministerstva zdravotnictví platí, že účastníci veřejných shromáždění se mají rozdělit do skupin po nejvýše 20 lidech, a to při zachování rozestupů mezi skupinami alespoň dva metry. Zároveň každý účastník musí mít ochranu dýchacích cest.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2021 ČTK

Reklama

12°C

Dnes je sobota 16. října 2021

Očekáváme v 15:00 13°C

Celá předpověď