První kolo prezidentských voleb ve Slovinsku vyhrál Pahor

foto Slovinský prezident Borut Pahor.

Lublaň - Slovinský prezident Borut Pahor si v dnešních volbách zajistil druhý mandát, a to hned v prvním kole hlasování. Vyplývá to z povolebních odhadů slovinské státní televize. Propočet stanice POP TV ale uvádí, že Pahor zřejmě skončil těsně pod 50 procenty, takže druhé kolo se přeci jen bude muset konat. Hlasovat o nové hlavě státu mohlo 1,7 milionu oprávněných voličů, podle průběžných zpráv se ale zdá, že účast byla mimořádně nízká. Pahor byl jasným favoritem volby, ostatních osm kandidátů pro něj podle průzkumů nepředstavovalo vážnější soupeře.

Na základě odhadů státní televize zveřejněných po uzavření hlasovacích místností v 19:00 SELČ, získal Pahor 56,2 procenta hlasů. Na druhém místě skončil s 22,5 procentem hlasů starosta města Kamniku Marjan Šarec, který byl považován za jediného rivala, který by mohl Pahora vážněji ohrozit. Projekce POP TV ale přisoudila Pahorovi 47,2 procenta a Šarecovi 20,4 procenta hlasů.

Pokud výsledky potvrdí, že pro Pahora skutečně hlasovalo více než 50 procent voličů, získá prezident druhý mandát hned v prvním kole. Předběžné výsledky se očekávají okolo 21:00 SELČ. Prozatím je sečteno zhruba 15 procent hlasů a Pahor vede s necelými 47 procenty nad Šarecem, který má 25 procent.

Již nyní je ale jasné, že hlasování provázel malý zájem veřejnosti. Dostupné údaje z 16:00 udávají, že voličská účast činila 32 procent, což je o více než tři procentní body méně než ve stejný čas ve volbách v roce 2012. Konečná účast tehdy činila 48,4 procenta, připomněla agentura APA.

Předvolební kampaň byla "nepolitická a triviální", protože v ní nebyly žádné ideologické nebo politické střety, napsal nejvýznamnější slovinský deník Delo. Na tomto pozadí také volební analytici očekávají jen nízkou volební účast kolem 50 procent.

Prezidentské volby ve Slovinsku částečně slouží jako ukazatel volebních preferencí před parlamentními volbami, které se budou konat v červnu nebo červenci příštího roku.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2018 ČTK

Reklama

15°C

Dnes je středa 26. září 2018

Očekáváme v 7:00 3°C

Celá předpověď