První elektrické létající auto získalo certifikaci

foto Elektrické létající auto Model A od společnosti Alef Aeronautics.

Společnost Alef Aeronautics, která stojí za projektem elektrického létajícího osobního auta oznámila, že se jí podařilo získat od amerických úřadů příslušnou letovou certifikaci. Žádný jiný podobný stroj se zatím do tohoto stadia nedostal.

Generální ředitel Jim Dukhovny komentoval tento úspěch slovy: „Jsme rádi, že jsme obdrželi tento certifikát od FAA. Umožňuje nám to přiblížit se k tomu, abychom lidem přinášeli ekologicky šetrnější a rychlejší dojíždění, což jednotlivcům i firmám šetří hodiny týdně. Je to sice malý krok pro letadla, ale velký krok pro auta.

Na projektu vozu označovaného jako Model A pracují inženýři společnosti již od roku 2015 a v roce 2016 spatřil světlo světa první prototyp.

Model A je mezi projekty létajících aut unikátním tím, že nepotřebuje křídla ani vrtule. Umožňuje vertikální start i přistání.

Dojezd vozidla po zemi by měl být více než tři sta kilometrů, ve vzduchu pak lze na jedno nabití překonat vzdálenost přibližně 180 kilometrů.

Tento stroj si již zájemci můžou rezervovat po složení zálohy 1500 USD. Na konci roku 2025 by se pak měli dočkat finální sériové verze, jejíž cenovka je stanovena na 300 000 dolarů.

Zatímco Model A je dvoumístný, specialisté již pracují na čtyřmístné variantě létajícího elektromobilu. Ten má navíc mít výrazně delší dojezd i dolet.

Autonaelektřinu.cz

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2023 ČTK

Reklama

19°C

Dnes je neděle 24. září 2023

Očekáváme v 9:00 17°C

Celá předpověď