První den volby prezidenta skončil, zájem byl značný - online záznam

foto První kolo prezidentských voleb, 12. ledna 2018. Volební místnost v Horní Malé Úpě na Trutnovsku. Někteří z voličů dorazili k volbám na běžkách či na sjezdových lyžích. Voliči zde mají zároveň možnost dát svůj hlas ve druhém kole doplňovacích senátních voleb.

Praha - První den přímé volby prezidenta v Česku dnes po osmi hodinách hlasování ve 22:00 skončil. Provázel jej podle očekávání vysoký zájem voličů. Hlasovat jich přišlo podle odhadu volebních komisařů kolem dvou pětin. Zbývající budou mít příležitost ještě v sobotu.

Během dneška už volili současný prezident i všichni jeho vyzyvatelé, stejně jako premiér Andrej Babiš, bývalý prezident Václav Klaus nebo lídři parlamentních stran. Kromě Zemana o nejvyšší ústavní funkci usiluje bývalý šéf Akademie věd Jiří Drahoš, někdejší premiér Mirek Topolánek, textař a podnikatel Michal Horáček, diplomat Pavel Fischer, lékař Marek Hilšer, podnikatel Vratislav Kulhánek (ODA), vydavatel a producent Petr Hannig (Rozumní) a prezident Asociace obranného a bezpečnostního průmyslu Jiří Hynek (Realisté). Jen jeden z nich se 8. března slavnostně ujme prezidentské funkce.

Volby zatím neprovázejí komplikace. Výjimkou byl čin přívrženkyně hnutí Femen, která ve volební místnosti přiběhla polonahá s hanlivým nápisem na těle k prezidentovi Miloši Zemanovi. Ženu, kterou je podle ruských a ukrajinských médií šestadvacetiletá Ukrajinka Anželina Diašová, zadržela policie. Podezírá ji z trestného činu výtržnictví.

Více než čtyřicetiprocentní účast hlásili komisaři v hlavním městě, v Praze 6 přišla hlasovat téměř polovina voličů. Naopak asi třetinová byla účast například v Karlovarském či Ústeckém kraji.

Po noční přestávce se volební místnosti znovu otevřou v sobotu v 08:00. Prezidenta si budou moci lidé z devíti kandidátů vybírat ještě do 14:00.

On-line přenos:

Žena, která se vrhla na prezidenta v pražských Lužinách, anglicky křičela "Zeman - Putinova děvka", stejná slova měla napsaná na hrudi. Okamžitě proti ní zakročila ochranka, prezident z místnosti s osobními strážci poté odešel. Po několika minutách se vrátil a vhodil lístek do urny. Uvedl, že je poctěn, protože ho napadla aktivistka skupiny Femen, která podle něj nedávno napadla také papeže. Policie případ prošetřuje jako podezření z trestného činu výtržnictví. Vyřešit jej chce ve zkráceném řízení a předat co nejrychleji soudu. Prezident Asociace osobních strážců ČR Pavel Caprata míní, že prezidentova ochranka odvedla při incidentu velmi dobrou práci.

Videozáznam z napadení Miloše Zemana ve volební místnosti:

Hnutí Femen se k napadení přihlásilo a uvedlo, že šlo o ukrajinskou aktivistku. Internetová stránka varuje, že volbou "věčně opilého Zemana" čeští voliči hlasují také pro jeho kremelského "pasáka" Vladimira Putina. Podobným způsobem napadla skupina Femen v minulosti i italského expremiéra Silvia Berlusconiho.

Prezidentští kandidáti Hilšer, Hynek, Hannig a Kulhánek aktivistku kritizují. Drahoš čin označil za nerozvážnost, Michal Horáček záležitost nechtěl komentovat. Mirek Topolánek a Pavel Fischer na dotaz ČTK zatím nereagovali. Premiér Babiš označil incident za nevhodný, podle něj uškodí pověsti ČR v zahraničí.

Drahoš očekává, že do druhého kola se dostane se Zemanem. Doufá, že v prvním kole bude mezi nimi příznivý rozdíl. Ve volební úspěch věří i Horáček. Topolánek řekl, že si přeje velkou účast. Rovněž Hynek by přivítal účast alespoň 60 procent voličů. Fischer spoléhá na občany v obcích a menších městech. Kulhánek po hlasování uvedl, že pokud bude zvolen, chce se zaměřit na prestiž republiky v zahraničí, rozvoj řemesel a sport mládeže. Pokud by postoupil do druhého kola volby Hannig, chtěl by se v něm střetnout se Zemanem. Hilšer by považoval za úspěch zisk 15 procent hlasů.

Klaus po hlasování novinářům řekl, že novou hlavou státu by měl být člověk, který nespadl z nebe, ale prošel politikou. Z devíti kandidátů jeho požadavkům odpovídají Zeman a Topolánek. Koho z nich volil, Klaus nechtěl prozradit. Předseda ODS Petr Fiala dnes vyzval všechny, kdo si nepřejí pokračování současného prezidenta ve funkci prezidenta, aby se zúčastnili voleb a nenechali se překvapit už v prvním kole. Koho sám volil, Fiala novinářům neřekl.

Předseda KSČM Vojtěch Filip řekl, že ve volbách odevzdal hlas současnému prezidentovi. Zeman prý nejvíce vyhovuje podmínkám komunistů. Také šéf hnutí Svoboda a přímá demokracie Tomio Okamura volil Zemana. Předseda TOP 09 Jiří Pospíšil volil Drahoše. Je to prozápadní politik, který bude českou společnost spojovat, míní. V úspěch Drahoše doufá také předseda lidovců Pavel Bělobrádek, volil ho i předseda STAN Petr Gazdík. Šéf Pirátů Ivan Bartoš dal hlas Hilšerovi.

Hlasuje se i na českých velvyslanectvích v zahraničí. Voleb si všímají i zahraniční média. Ruský liberální list Kommersant napsal, že proruský kandidát Miloš Zeman může vyhrát první kolo, ale prohrát v druhém. Drahoš by pro Rusko podle autora nebyl tak výhodný partner. Deník Ukrajinska pravda napsal, že "proruský kandidát Zeman kráčí k vítězství" i s kontroverzními výroky o anektovaném Krymu a s problémy s alkoholem. Porážka Zemana by byla dobrým dnem pro Česko i Evropu, je přesvědčen německý deník Süddeutsche Zeitung. Současný prezident zemi rozděluje populismem a provokacemi, konstatuje zase server magazínu Spiegel. Českým prezidentským volbám se nezvykle široce věnují i další německá média.

První přímá prezidentská volba v historii republiky se konala v roce 2013, tehdy vyhrál Zeman. Předtím hlavu státu vybíral parlament.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2018 ČTK

Reklama

14°C

Dnes je sobota 20. října 2018

Očekáváme v 13:00 14°C

Celá předpověď