První český přechod jezera Bajkal úspěšně ukončen

foto Expedice Bergans Bajkal 2010 - táhnout sáně je většinou pěkná dřina, speciálně pokud se do cesty připletou torosy

Dnes 19. 3. ve 13.01 Irkutského času (GMT+8) Expedice Bergans Bajkal 2010 úspěšně ukončila přechod zamrzlého jezera Bajkal na Sibiři. Václav Sůra a Pavel Blažek se tak stali prvními Čechy, kteří zamrzlý Bajkal přešli.

Expedice vyrazila z Prahy 21. 2. a na led Bajkalu vstoupila 23. 2. Oproti původnímu plánu postupovali Václav s Pavlem o dost rychleji, než předpokládali - namísto plánovaných 35 - 40 dnů strávili na ledě pouze 24,5 dne a stali se tak i ve světovém měřítku jednou z nejrychlejších expedic, která kdy jezero Bajkal přešla. Václav s Pavlem se celou dobu pohybovali v teplotách, které klesaly až pod -35 °C. Celkem ušli téměř 650 km, přičemž denní průměr byl zhruba 26 km. K přechodu nepoužívali tažné psy ani padáky, pouze vlastní sílu. Po celou dobu ani jednou nedoplnili zásoby.

Dvojice českých cestovatelů přešla zamrzlé jezero Bajkal

Jelikož led dosahuje v tomto období tloušťky až 1 m, pohybovala se expedice po celou dobu středem jezera a za celou dobu nevstoupila na pevninu. Povrch se během expedice měnil - od čistého ledu přes sněhová pole až po pole rozbitého ledu (tzv. torosy), přes který byl postup nejobtížnější. Pro chůzi po ledu Václav a Pavel používali nesmeky (speciální návleky na boty s kovovými bodci), pro pohyb po sněhu užívali expedičních lyží s tuleními pásy a kovovými hranami. Expedice vyrazila se zhruba 90 kg nákladu na osobu, každý z účastníků si za sebou táhl dva sledy, ve kterých měli uloženou veškerou výbavu i zásoby, které za celou dobu nedoplnili. V prvním týdnu expedice byli Václav s Pavlem nuceni vyměnit z technických důvodů stan. Kromě tohoto krátkého kontaktu s civilizací se expedice za celou dobu s nikým nesetkala.

Během času stráveného na ledě se expedice potýkala hlavně s velice nízkými teplotami a v některých dnech i s nepřízní počasí v podobě silného větru. Hlavně ke konci nastaly i drobné problémy s technikou, která v mrazech a vlhkosti čelila extrémnímu zatížení. Během expedice se nevyhnuli ani zdravotním komplikacím, které je ale nijak nezpomalily v jejich postupu. Václav polovinu expedice absolvoval se zánětem šlach na levé noze a Pavla trápily hlavně bolavé paty. Oba se ale shodli, že na to, co absolvovali, se cítí výborně a kromě únavy je poslední dny netrápilo nic.

Každý den expedice zasílala pomocí satelitního modemu zprávy, fotografie a videa na expediční webové stránky, které měly velice slušnou sledovanost. Václav s Pavlem se v rámci možností snažili i reagovat na komentáře čtenářů na webu, případně odpovídali na jejich dotazy.

Expedice probíhala pod záštitou pražského primátora pana Pavla Béma a zkušeného, světově proslulého polárníka Victora Boyarského.

Přílet expedice do České republiky je očekáván v úterý 23. 3. v 19:30 na Ruzyňském letišti.

Zuzka Pínová

Další články: Cestopis Expedice Bergans Bajkal 2010

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2022 ČTK

Reklama

25°C

Dnes je středa 29. června 2022

Očekáváme v 21:00 19°C

Celá předpověď