Průzkum: Více než polovina Čechů nemá životní pojištění

foto Peníze, mince, česká měna, koruna, úspory - ilustrační foto.

Praha - Více než polovina obyvatel ČR nemá uzavřeno životní pojištění. Téměř 30 procent z nich ale o jeho sjednání uvažuje. Vyplývá to ze zjištění společnosti EMA data, která oslovila více než tisícovku lidí ve věku 21 až 61 let. ČTK má výsledky průzkumu k dispozici.

Podle průzkumu 47 procent těch, kteří o životním pojištění uvažují, by se obrátilo přímo na pojišťovnu, čtvrtina na finančního poradce a zbytek by si pojištění sjednal online, uvedl spoluzakladatel EMA data Martin Viktora.

"Data odpovídají i našim mezinárodním výzkumům. Ve srovnání například se situací v Rakousku nebo Švýcarsku je česká populace výrazně méně pojištěná. V Rakousku má životní pojištění 70 procent obyvatel a ve Švýcarsku více než 80 procent," řekl ČTK místopředseda představenstva společnosti Fincentrum & Swiss Life Select Karel Šulc.

Podle něj ale nejde jen o to, zda je, nebo není člověk pojištěn. Klíčovým faktorem je typ rizik, která jsou v životním pojištění zahrnuta. Většina pojištění Čechů přitom pokrývá jen rizika spojená s úrazy a jen malá část populace řeší pojištění rizik dlouhodobého rázu, jako je invalidita, smrt nebo vážné onemocnění. U západních sousedů je poměr rizik vyrovnaný. "Tady vidíme na našem trhu největší mezery a pro pojišťovny největší potenciál," dodal Šulc.

Přístup Čechů k cestovnímu pojištění je proti životnímu pojištění pozitivnější. Podle studie NMS pro ERV Evropskou pojišťovnu se na zahraniční cesty pojistí 91 procent Čechů, více než polovina z nich přes internet.

Největší potenciál k posílení svého tržního postavení má podle průzkumu pojišťovna Allianz, druhá skončila společnost Metlife a třetí pojišťovna Uniqa. Allianz jako svého favorita uvedlo výrazně více respondentů, než je její aktuální tržní podíl.

EMA přináší finančnímu sektoru statistiky pro rozhodování postaveném na datech a faktech. Její algoritmy komplexně sledují preference spotřebitelů i zprostředkovatelů, vyhodnocují transakční data a sledují konkrétní prodejní praxi.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2020 ČTK

Reklama

27°C

Dnes je neděle 5. července 2020

Očekáváme v 15:00 27°C

Celá předpověď