Průzkum: Většina rodičů nevyžaduje denní kontakt s dětmi na táboře

foto Děti na skautském táboře. Ilustrační foto.

Praha - Letní tábor vnímá většina dospělých stále jako příležitost, aby si děti užily prázdniny bez moderních technologií, jako jsou mobilní telefony či tablety. Zákaz mobilů na táborech nevadí dvou třetinám z nich. V denním kontaktu chce být se svými dětmi zhruba čtvrtina rodičů. Většina pro své děti nevyžaduje ani dostupnou Wi-Fi síť. Vyplývá to z průzkumu společnosti T-Mobile, o kterém ČTK informovala mluvčí Pavla Hobíková.

Podle průzkumu stačí zhruba 55 procentům rodičů, když dostanou zprávu od dětí, že na tábor dorazily v pořádku a následně je v případě nutnosti bude informovat vedoucí. Dvě třetiny dospělých si dovedou představit, že by během tábora nebyli s dětmi v kontaktu přes mobil. Alespoň jednou denně chce být v kontaktu s dítětem okolo 15 procent rodičů a přibližně deset procent chce se svým potomkem komunikovat i několikrát denně.

Kolem 60 procent matek a otců nepodporuje na táborech ani přístup k Wi-Fi síti. Volně dostupný internet na táboře přijde užitečný čtvrtině dotázaných.

Na tábory či jiné letní akce posílají své děti tři čtvrtiny respondentů. Zhruba dvě pětiny z nich přihlásily své děti na příměstský tábor, třetina na letní stanový tábor a čtvrtina na sportovní soustředění. Desetina dětí se zúčastní tábora zaměřeného například na výuku jazyků, jízdu na koních či jinou činnost a podobné množství pojede na skautský tábor. Na akci stráví většinou jeden až dva týdny.

Podle loňského průzkumu České rady dětí a mládeže používají děti mobilní telefon na letních táborech nejčastěji právě kvůli rodičům. Zhruba polovina dětí tehdy uvedla, že si s sebou mobilní telefon na tábor nebere. V druhé polovině užívalo devět z deseti dětí ve věku mezi deseti a 12 lety telefon s cílem kontaktovat rodiče. Podobně se vyjádřily tři čtvrtiny starších dětí. Kolem 86 procent dětí používalo telefon na táborech jen ve vyhrazeném volném čase.

Podle předsedy České rady dětí a mládeže Aleše Sedláčka mají rodiče někdy iluzorní představu, že dokážou na dálku posílit pohodu a bezpečí svého dítěte. Ve skutečnosti je to podle něj často opačně. "Tyto kontakty v návalu smutku vedou k tomu, že vystrašení rodiče vyráží zachraňovat své tesknící děti. Ty jsou přitom již druhý den šťastné a spokojené a na svůj večerní telefonát často zapomněly," řekl.

Průzkumu se zúčastnilo přibližně 500 lidí z celé České republiky.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2019 ČTK

Reklama

3°C

Dnes je čtvrtek 12. prosince 2019

Očekáváme v 7:00 -1°C

Celá předpověď