Průzkum: U spořicího účtu je nejdůležitější úroková sazba

foto Peníze, bankovky, česká měna, koruna, úspory - ilustrační foto.

Praha - Při zakládání spořicího účtu je pro Čechy nejdůležitější úroková sazba. V průzkumu Raiffeisenbank, který uskutečnila v září prostřednictvím platformy Instant Research mezi 880 respondenty, to uvedly téměř dvě třetiny dotázaných. Polovina by si jich v případě výhodné akční sazby u nějaké banky založila nový spořicí účet.

Úroková sazba je nejzásadnějším ukazatelem pro 64 procent Čechů, pro deset procent není naopak důležitá vůbec. V případě nového spořicího účtu s časově omezenou akční nabídkou zvýhodněné sazby by si ho polovina Čechů založila, pokud by šlo o nadprůměrné úročení vzhledem k trhu. Na 17 procent lidí tyto nabídky aktivně vyhledává a přesouvá peníze na zvýhodněné účty. Třetina respondentů není příznivcem časově omezených akcí a ani je nesleduje.

"Úroky na spořicích účtech často nepokryjí ani inflaci. Není proto divu, že mnoho lidí vyhledává akční nabídky bank, aby o své finance zbytečně nepřicházeli," uvedla mluvčí Raiffeisenbank Petra Kopecká.

Pro 30 procent Čechů je velmi důležité, aby byl spořicí účet v nabídce jejich hlavní banky a měli své finance pod jednou střechou. Čtvrtina by si ho založila pouze v případě, že to bude společně s běžným účtem.

Na 53 procent dotazovaných dává přednost zakládání účtu online a 66 procent by si ho nezaložilo, pokud by neobsahoval jednoduchou online správu financí.

Z pohledu stávajícího spořicího účtu se více než čtvrtina dotazovaných (28 procent) snaží pravidelně využívat jakoukoliv nabídku, která dokáže jejich úspory lépe zhodnotit. Ještě o něco více lidí (29 procent) už nějakou nabídku využilo a necelá polovina (44 procent) jednoduše posílá peníze na spořicí účet a o více se nestará.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2021 ČTK

Reklama

-5°C

Dnes je sobota 16. ledna 2021

Očekáváme v 11:00 -6°C

Celá předpověď