Průzkum: Téměř třetina českých rodičů nakupuje pro děti pod tlakem

foto Předvánoční nákupy, obchodní centrum - ilustrační foto.

Praha - Na 29 procent rodičů v ČR zažívá společenský tlak, aby svému dítěti koupili věc, kterou si nemohou dovolit. V tomto duchu se odehrávají i letošní předvánoční nákupy. Nejčastěji tomuto tlaku rodiče podlehli v případě, že šlo o mobilní telefon (34 procent) nebo značkové oblečení (17 procent). Následují zájezdy, obuv či počítače. Vyplývá to ze zprávy o platebním chování spotřebitelů za rok 2017, kterou zpracovala společnost Intrum Justitia.

"Češi jsou obecně finančně velmi zodpovědní a neradi překračují své finanční možnosti. Při placení svých závazků například devět z deseti dotázaných souhlasí s názorem, že je třeba vždy účty zaplatit včas. Ovšem při koupi věcí svým dětem často neodolají tlaku koupit věc nebo službu nad své finanční možnosti" komentoval zprávu výkonný ředitel Intrum Justitia Karol Jurák.

Nejčastěji si na takové výdaje vypůjčí v bance (48 procent), ale osm procent lidí otevřeně uvádí, že si půjčili peníze u soukromého lichváře.

Dalším zásadním zjištěním je i to, že osm z deseti Čechů odmítá financování zbytných produktů, jako je dovolená skrze splátkový kalendář, úvěr nebo z vypůjčených peněz. Evropský průměr přitom u tohoto postoje činí jen 66 procent.

Až 39 procent Čechů tvrdí, že se během uplynulého roku nejméně jednou dostali do prodlevy s placením svých výdajů. Většina z nich jako důvod uvedla nedbalost. Nicméně téměř třetině chyběly peníze na zaplacení. Pětina dotázaných pak přiznala, že si v uplynulých šesti měsících na své výdaje musela půjčit peníze. Průměrně si tito lidé půjčili 14.846 korun. Intrum Justitia v letošním výzkumu shromáždila údaje od 24.401 spotřebitelů z 24 evropských zemí.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2018 ČTK

Reklama

26°C

Dnes je středa 19. září 2018

Očekáváme v 21:00 21°C

Celá předpověď