Průzkum slibuje Putinovi jasné vítězství při vysoké účasti

foto Ruský prezident Vladimir Putin

Moskva - Devadesát procent Rusů ví o prezidentských volbách, tři čtvrtiny z nich mají o hlasování zájem a 69 procent voličů hodlá volit stávajícího prezidenta Vladimira Putina. Uvedl to dnes šéf státní agentury pro výzkum veřejného mínění VCIOM Valerij Fjodorov, když týden před prezidentskými volbami informoval o výsledcích nejnovější ankety. Bojkotovat hlasování je podle něj odhodláno jen šest procent dotázaných, desetina lidí ještě váhá. V předvolební prognóze VCIOM předpověděl účast 63 až 67 procent voličů a Putinovo vítězství s 69 až 73 procenty hlasů. Ruská média před volbami prezidenta přinášejí informace o pokusech státních úředníků nebo vedení státních firem přinutit voliče k účasti na hlasování.

Rusové budou prezidenta volit 18. března. O Putinově znovuzvolení se nepochybuje, starosti však úřadům dělá účast, zejména ve velkoměstech. Ke "stávce voličů", tedy k bojkotu voleb, vyzval opoziční předák Alexej Navalnyj, považovaný za hlavního Putinova kritika. Úřady ho k souboji o Kreml nepřipustily kvůli tomu, že byl pravomocně odsouzen k podmíněnému trestu za krádež.

Pokud jde o poctivost a falšování voleb, podle VCIOM si Rusové nejčastěji - konkrétně 45 procent - myslí, že volby sice poznamenají vady a přehmaty, ty ale nebudou tak velké, aby zkreslily skutečné výsledky. O poctivosti voleb a jejich výsledků je podle průzkumu přesvědčeno 36 procent dotázaných, zatímco zfalšování voleb předpokládá 15 procent lidí, "kteří ničemu nevěří", jak dodal Fjodorov.

Za tři klíčové problémy, které by nový prezident měl řešit, dotázaní označili zdravotnictví, nízké platy a školství. Následovaly nízké důchody, nízká životní úroveň, sociální rozdíly nebo špatný stav silnic. Fjodorov podotkl, že do sedmičky hlavních problémů se nedostala demokracie, svoboda či vztahy se Západem.

Žebříček osmi kandidátů vede s velkým náskokem Putin, aktuálně s přízní 69 procent dotázaných. O druhou příčku svádějí souboj kandidát komunistů Pavel Grudinin (sedm procent) a vůdce nacionalistů Vladimir Žirinovskij (šest procent). Následuje televizní moderátorka hlásící se k liberální opozici Xenija Sobčaková s podporou 1,6 procenta dotázaných a kandidát malé liberální strany Jabloko Grigorij Javlinskij s přízní jednoho procenta dotázaných. Zbývající tři uchazeči zůstali pod touto hranicí.

Rusové jsou prý vystaveni nátlaku, aby přišli k volbám

Ruská média před nedělními volbami prezidenta přinášejí informace o pokusech státních úředníků nebo vedení státních firem přinutit voliče k účasti na hlasování. Některé případy dnes potvrdila i ústřední volební komise. O vítězství Vladimira Putina ve volbách není pochyb, volební účast staví do popředí pozornosti informace o rostoucí apatii Rusů.

Hlavní volební komise dnes požádala ruskou generální prokuraturu, aby prověřila pravost audiozáznamu, na němž zaměstnanci státní plynárenské společnosti Gazprom nutí podřízeného k hlasování. Kontroloři volební komise prověřují žalobu na vedení celnice ve městě Taganrog při Azovském moři, která svým zaměstnancům účast ve volbách direktivně přikázala.

O podobných případech informují hlavně ruská opoziční média, jejichž zprávy státní sdělovací prostředky většinou označují za snahu diskreditovat volby. K účasti ve volbách burcuje samotná volební komise, podle agentury TASS se v posledních dnech před hlasováním jen v Moskvě uskuteční na 60 mítinků, jejichž organizátoři chtějí spoluobčany k účasti vyzvat.

Zveřejňovat předvolební průzkumy je od úterý v Rusku zakázáno. Ruský prezident se má ještě ve středu dostavit na anektovaný Krym, kde se uskuteční jeho poslední předvolební setkání s občany.

Kde bude Putin hlasovat, nebylo zatím oznámeno. Jeho mluvčí Dmitrij Peskov dnes nicméně novinářům připomněl, že hlava státu obvykle volí v Moskvě. Informace o tom, že by měl kremelský šéf hlasovat jinde, Peskov prý nemá.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2018 ČTK

Reklama

28°C

Dnes je čtvrtek 20. září 2018

Očekáváme v 7:00 17°C

Celá předpověď