Průzkum se zaměří na souvislost koronaviru a životního stylu lidí

foto Ilustrační foto - Studenti Lékařské fakulty Masarykovy univerzity odebírali 13. května 2020 v areálu nemocnice v brněnských Bohunicích vzorky na testování nového typu koronaviru.

Praha - Na přítomnost protilátek proti koronaviru a životní styl a podmínky u 2000 lidí z Česka se zaměří šetření výzkůmníků ze Sociologického a Fyziologického ústavu Akademie věd a agentur MEDIAN a STEM/MARK. Má upřesnit data ohledně relativní rizikovosti různých skupin lidí. V dnešní tiskové zprávě to za Technologickou agenturu ČR (TA ČR) oznámila Ivana Drábková. Agentura podpořila výzkum 12,6 milionu korun z programu ÉTA.

Podle předsedy TA ČR Petra Konvalinky by výzkum mohl přinést poznatky o méně známých rizicích spojených s onemocněním covid-19, se zřetelem na odlišné životní podmínky testovaných osob. Výsledky mají pomoci k lepšímu vytipování, u kterých skupin obyvatel je nákaza častěji bez příznaků i zkoumání podmínek šíření viru v domácnostech.

Vzorky budou analyzovat lékaři a imunologové. Výsledky krevních testů výzkumníci propojí s údaji o životním stylu jednotlivců a jejich krevních analýz z období před vypuknutím pandemie. Tým řešitelů k nim má přístup v rámci Českého panelového šetření domácností. Vedle věku, pohlaví a úrovně vzdělání se získané informace týkají i zdraví, životního stylu a způsobu trávení volného času.

"Existující data jsme minulý rok doplnili o epidemiologické informace. Naším cílem bylo zmapovat zdravotní stav populace. Zabývali jsme se například funkcí jater či výskytem zánětů u dotazovaných osob," popsala socioložka Dana Hamplová. "V návaznosti na vzniklou pandemii jsme nyní schopni veškeré výzkumy propojit dohromady. Výsledkem bude lepší porozumění chování koronaviru a vytvoření nástrojů, které zmírní následky pandemie," dodala.

Průběžné výsledky výzkumu bude mít ministerstvo zdravotnictví k dispozici od června. Finální zprávu výzkumníci a agentury předají ministerstvu v září.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2021 ČTK

Reklama

6°C

Dnes je úterý 2. března 2021

Očekáváme v 3:00 -2°C

Celá předpověď