Průzkum: Děti v ČR jsou ve volném čase aktivnější než jinde

foto Děti se učí lyžovat. Ilustrační foto.

Praha - České děti patří ve srovnání se svými vrstevníky z jiných států světa ve svém volném čase k nejaktivnějším. Sportu, umění či dalším kroužkům se jich věnuje zhruba 86 procent ve věku mezi 11 a 15 roky, zatímco například v Polsku je to 70 procent. Část dospívajících zároveň tráví čtyři a více hodin denně před obrazovkou počítačů, televizí či chytrých telefonů. Způsob využití volného času závisí výrazně na postavení rodiny. Vyplývá to z mezinárodní studie o zdraví a životním stylu školáků (HBSC), jejíž výsledky v ČR novinářům představili zástupci výzkumného týmu z Univerzity Palackého v Olomouci (UPOL).

Studie HBSC je jedním z nejrozsáhlejších zdrojů dat o životním stylu dětí a dospívajících na světě. Do výzkumu se v ČR loni zapojilo 230 škol a v nich zhruba 13.000 dětí ve věku 11, 13 a 15 let. Průzkum se uskutečnil i v dalších osmi zemích světa. Výsledky ukázaly, že kroužků a dalších volnočasových aktivit se v ČR neúčastní 14 procent dětí, což je v mezinárodním srovnání nejméně. Naopak nejhůře v tomto ohledu dopadlo Polsko, kde se organizovaných aktivit ve volném čase neúčastní 30 procent dětí, řekl ČTK analytik Petr Baďura.

Většina dospívajících Čechů podle studie vyplňuje svůj volný čas týmovými i individuálními sporty, činnostmi v uměleckých kroužcích nebo v mládežnických organizacích. Mezi chlapci převažují týmové sporty (58 procent), u dívek umělecké aktivity (60 procent). Vedle organizovaných kroužků jsou děti často aktivní i s rodinou.

Přibližně 40 procent dospívajících se s rodiči věnuje alespoň jednou týdně sportu. "Z dlouhodobého pohledu je to velmi dobrá zpráva. Před 16 lety to bylo jen 30 procent a rodinné prostředí je z hlediska aktivního životního stylu zásadní," řekl Baďura. Podle něj zároveň narostl i počet rodin, které chodí na pravidelné společné procházky. Aktivní trávení volného času je přitom typičtější v bohatších rodinách, dodal. Týká se to i návštěv restaurací či kin nebo povídání si, doplnil.

Důležitou roli v životě mladých lidí hrají v současnosti i elektronická zařízení a internet. Čtyři hodiny a více stráví sledováním televize a videí ve všedních dnech 19 procent chlapců a 15 procent dívek, o víkendech je to třetina chlapců a 27 procent dívek. Hraním her ve všedních dnech tráví podobně dlouhý čas zhruba každý čtvrtý chlapec, dívky jsou často na sociálních sítích nebo brouzdají na internetu. Čas věnovaný těmto činnostem s věkem roste. Mladá generace podle autorů průzkumu také často zvládá kombinovat několik aktivit souběžně.

Zástupci výzkumného týmu připomněli, že podle Světové zdravotnické organizace přispívá nadměrný čas u počítače, televize či chytrého telefonu k nadváze a obezitě, negativně ovlivňuje spánek a má vliv na výskyt depresí. Naopak děti, které chodí do různých kroužků, se podle odborníků těší vyšší životní spokojenosti a jsou úspěšnější ve škole. Je mezi nimi také méně kuřáků i těch, kteří pijí alkohol, dodal vedoucí olomouckých výzkumníků Michal Kalman.

S tím, kolik volného času mají, jsou v ČR spokojeny dvě třetiny dospívajících. Spokojenost klesá s věkem, a to hlavně u děvčat. Zatímco v 11 letech by na množství volného času nic neměnilo 75 procent dívek, mezi patnáctiletými je to kolem 48 procent. Podobně to vypadá s názorem na náplň volného času. Většina náctiletých (55 procent) nemá proti způsobu, jak tráví volný čas, námitky. To platí spíš pro chlapce (61 procent) než pro dívky (49 procent).

Vedle organizovaných kroužků zbývá části dospívajících volný čas i na další volnočasové aktivity. Zhruba třetina se jich podle průzkumu alespoň jednou týdně začte do knížky, pětina se každý den venku setká s kamarády a třetina navštěvuje víckrát za týden pro rozptýlení nákupní centrum. Dvě pětiny dětí mají několikrát týdně čas na povalování se na gauči nebo v posteli, uzavřel Baďura.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2020 ČTK

Reklama

16°C

Dnes je pátek 25. září 2020

Očekáváme v 5:00 16°C

Celá předpověď