Průvody masek zakončily masopustní období

foto Maškarní průvod Žižkovského masopustu vyrazil 25. února 2020 od kostela Nejsvětějšího Srdce Páně na pražském náměstí Jiřího z Poděbrad.

Praha - Tradiční přehlídky maškar dnes nejen v Praze, ale i v dalších městech ukončily období masopustu. Průvody prošly mimo jiné pražským Břevnovem a Žižkovem. Z náměstí Jiřího Poděbrad vyšlo za hudebního doprovodu kapely Lovesong Orchestra několik set lidí. V přehlídce maškar nechyběli chodci na chůdách, žongléři, obří masky vyrobené studenty Střední uměleckoprůmyslové školy na Žižkově náměstí, myslivci a zástupci dalších spolků.

Vedení průvodu směrem k radnici Prahy 3 se ujal Žižkovský Pepík v podání herce Petra Stolaře. V čele průvodu se spolu s Pepíkem držela maska černé kočky, jejíž packy, ocas a obří hlavu se svítícíma očima nesli čtyři lidé. Účastníky akce bavily také masky smrtky s kosou, řezníků nebo četníků.

O zábavu se v procesí starali bubeníci seskupení Tam Tam Batucada. Do průvodu se zapojili také zástupci fotbalového klubu Viktoria Žižkov, Klubu přátel Žižkova, 4. přístav vodních skautů nebo Sdružení hasičů Prahy 3, které kostýmovaný průvod uzavíralo.

První velkou zastávkou masopustního průvodu byla radnice, kde si Žižkovský Pepík od starosty Jiřího Ptáčka vyžádal klíč od městské části a za projevů radosti přítomných masek i veřejnosti ho hodil do připravené hasičské plachty. Průvod pak vyrazil do svého cíle v parku u Domu odborových svazů Radost. Program pokračoval představením divadelního spolku Řešeto, vyhlášením nejlepší masky a tradičním pochováním basy. Žižkovský masopust se letos konal již posedmadvacáté.

Masopustní průvody prošly i dalšími českými a moravskými městy. Konaly se například v Českém Krumlově, Humpolci, Ostravě nebo v Hlinsku na Chrudimsku.

Masopust nastává po svátku Tří králů a představuje období hodování a zábavy mezi dvěma postními dobami. Hlavní veselice začínají o masopustní neděli a vrcholí večer před Popeleční středou, po které následuje 40 dní předvelikonočního půstu. Závěrečné oslavy zahrnují maškarní průvody a pochování basy na znamení toho, že v období půstu si hudebníci nezahrají. První písemné zprávy o masopustní zábavě pocházejí ze 13. století, svátek je ale zřejmě ještě staršího data.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2020 ČTK

Reklama

22°C

Dnes je úterý 2. června 2020

Očekáváme v 21:00 16°C

Celá předpověď