Průvod Sametové posvícení upozorní na příliv poplašných zpráv

foto Karnevalový satirický průvod Sametové posvícení k výročí 17. listopadu centrem Prahy uspořádala 17. listopadu Iniciativa Fór_um. Akce je součástí programu Festivalu svobody.

Praha - Satirický karnevalový průvod Sametové posvícení letos upozorní na nebezpečí poplašných zprávy, které odvádějí pozornost od důležitých problémů. Organizátoři to oznámili na dnešní tiskové konferenci k šestému ročníku pochodu Prahou, který je svázaný s oslavami 17. listopadu. Takzvané "fake news" často není snadné rozpoznat, míní organizátoři. Průvod s mottem "Toto není kachna" proto vyzývá společnost ke kritickému myšlení.

K Sametovému posvícení se připojují občanské iniciativy, které s předstihem připravují masky, alegorické vozy a pamflety, jimiž chtějí s humorem přiblížit konkrétní společenskou otázku. Letos bude mít v průvodu zastoupení například sdružení Konsent, které upozorňuje na sexuální násilí a s ním spojené mýty.

Komunitní centrum Žitná 35 se zaměřuje na bezdomovectví. Jeho zástupci půjdou do ulic s hlemýždími ulitami, které symbolizují život bez domova i křehkost sociálních jistot. Další iniciativy se zaměří na zdravotnická témata jako očkování nebo porodnictví. V průvodu budou vidět i studenti ekologie, kteří upozorní na plýtvání potravinami, nebo organizace Greenpeace.

"Lidé si odnesou zážitek, pobaví je to, to nás odlišuje od konfrontačních akcí, i od těch, které pouze oslavují 17. listopad bez jakékoliv kritiky," popsal záměr organizátorů mluvčí projektu Jakub Otčenášek. "Věříme, že tímto způsobem je možné přetavit frustraci a hněv v pozitivní kreativní energii," dodal.

Při oslavách 17. listopadu se často zapojují hlavně vysokoškolští studenti. Letos pořádající iniciativa Fór-um navázala spolupráci i se středními a základními školami. "Vede to k tomu, že i mladší studenti a žáci se vyjádří k dění kolem sebe, zajímají se o něj," poznamenal Otčenášek.

Sametové posvícení se inspiruje tradicí satirického karnevalu konaného ve švýcarské Basileji, kterého se každoročně účastní tisíce lidí. Cílem je vytvořit přehlídku všeho, co společnost pálí a zároveň vytvořit mezi lidmi pocit sounáležitosti.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2018 ČTK

Reklama

14°C

Dnes je neděle 23. září 2018

Očekáváme v 7:00 12°C

Celá předpověď