Prusa Research ukazuje v Dubaji automatizovanou tiskovou farmu

foto Zakladatel a majitel firmy Prusa Research Josef Průša

Česká 3D tiskařská společnost, jeden z partnerů české národní expozice na Všeobecné světové výstavě EXPO 2020 v Dubaji, využila svou přítomnost na této globální akci, aby oprášila plány na automatizovanou tiskovou farmu.

Fotogalerie

Uvádí to zakladatel a majitel firmy Josef Průša v blogu na https://blog.prusaprinters.org/cs/budoucnost-vyroby-je-tady-v-dubaji-prezentujeme-nasi-automatizovanou-tiskovou-farmu_55993/.

“ V pražské centrále máme šest stovek 3D tiskáren, které nonstop chrlí díly pro další tiskárny. O hladký chod se stará tým zkušených operátorů, kteří tu pracují ve směnném provozu. Už dávno jsme přemýšleli o automatizaci naší farmy, ale nikdy k tomu nebyla vhodná příležitost. Vše se změnilo před necelými třemi roky, kdy jsme dostali nabídku reprezentovat Česko na výstavě EXPO 2020 v Dubaji,” líčí Průša.

“Začali jsme dávat dohromady úplně nový tým, aby se mohly práce co nejrychleji rozjet. Téměř o tři roky později můžeme konečně ukázat výsledky naší práce: automatizovanou tiskovou farmu, která se skládá ze 34 nových 3D tiskáren Original Prusa. Farmu pohání interně vyvinutý software pro správu a jsou tu samozřejmě i mechanismy pro automatické sklízení výtisků,” upřesňuje Průša.

Prusa Pro AFS, tedy Automated Farm System, popisuje jako zařízení, ve kterém lze nalézt 34 nové tiskárny s CoreXY konstrukcí.

“Nejedná se přímo o očekávané Prusa XL modely (tyto jsou menší a nemají vyměnitelné nástroje), ale sdílejí s nimi některé technologie a funkce. Konstrukci ve tvaru kostky jsme zvolili mimo jiné i proto, aby byla farma prostorově úsporná. Celá konstrukce je postavená podobně jako například serverový rack – a to včetně hot-swapování. Jinými slovy: pokud potřebujete tiskárnu servisovat, jednoduše ji vysunete ven a okamžitě ji nahradíte jinou,” říká Průša.

Koncoví zákazníci si budou moci sami určit, kolik zařízení chtějí využívat.

“Do budoucna plánujeme možnost kombinace různých typů tiskáren – budete moci nakombinovat například 10 větších tiskáren s vyměnitelnými nástroji, ke kterým přidáte 50 standardně velkých modelů. Zároveň se soustředíme i na více možností toho, jak výtisky sklízet – v Dubaji vytištěné modely jednoduše přesouváme do výdejního okénka, ale počítá se i s možností vydávání celého tiskového plátu (například kvůli kontrole kvality / trasování výrobku),” podotýká Průša.

V automatizované tiskové farmě vidí majitel a zakladatel Prusa Research budoucnost výroby – především co se týče malosériové produkce a prototypování.

“Vyžaduje naprosto minimální údržbu, zaučení nových operátorů je jednoduché – vše úsporně a efektivně řídí Prusa Connect. Další důležitou oblastí je nízký dopad na životní prostředí: výroba pomocí 3D tisku minimalizuje množství odpadního materiálu (například ve srovnání se strojním opracováváním výrobků), umožňuje lokální výrobu, při které odpadají starosti a náklady spojené s převážením výrobků z jednoho místa na druhé. Pracuje se i na recyklovaných materiálech,” shrnuje Průša.

Automatizovaná tisková farma, která je k vidění na EXPO 2020, je plně funkčním prototypem. V tuto chvíli je ale ochromená celosvětovým nedostatkem důležitých součástek.

“Na vydávání našich nových produktů to má silně negativní dopad – nemůžeme s výrobou začít tak rychle, jak bychom chtěli. Proto nejprve několik měsíců poběží Prusa Pro AFS na naší standardní tiskové farmě v Holešovicích, kde ji podrobíme sérii zátěžových testů,” uzavírá Josef Průša.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2022 ČTK

Reklama

4°C

Dnes je čtvrtek 8. prosince 2022

Očekáváme v 19:00 1°C

Celá předpověď