Prusa Research testuje ochranné štíty pro lékaře

foto Český výrobce 3D tiskáren, společnost Prusa Research, začala ve spolupráci s ministerstvem zdravotnictví a vybranými lékaři testovat ochranné štíty, které lze vytisknout na 3D tiskárně.

Praha - Český výrobce 3D tiskáren, společnost Prusa Research, začala ve spolupráci s ministerstvem zdravotnictví a vybranými lékaři testovat ochranné štíty, které lze vytisknout na 3D tiskárně. O štíty mohou nyní žádat nemocnice, praktičtí lékaři, dentisté nebo lékárny přes webový formulář. Dostanou je zdarma. Společnost plánuje rozdat desítky tisíc štítů. Firma to uvedla v tiskové zprávě.

Během tří dnů prošel projekt od fáze prvního návrhu přes prototypy až po sériově vyráběnou verzi. Vše přitom vzniká ve spolupráci s ministerstvem zdravotnictví a na testování se podílejí lékaři z Fakultní nemocnice Královské Vinohrady a celá řada soukromých ambulancí, zejména dentistů.

Hodnota materiálu na jeden štít se pohybuje kolem 20 korun a z hygienických důvodů jsou považovány za jednorázové. Určitou část svých výrobních kapacit vyhradí Prusa Research pro potřeby ministerstva zdravotnictví.

Lékaři nebo další profesionálové, kteří trpí nedostatkem pomůcek a chtějí se zapojit do testování, se mohou přihlásit na stránce www.prusa3d.cz/covid19 napřímo. V jednoduchém formuláři vyplní svůj požadavek a Prusa Research jim následně štíty zdarma doručí.

Na 3D tiskové farmě, která je s 500 tiskárnami největší na světě, se i při alokování pouhé pětiny tiskáren na tisk štítů podaří vyrobit 800 kusů denně. "Momentálně řešíme další optimalizace a počítám, že se brzy dostaneme na 2000 kusů denně," uvedl výkonný ředitel Josef Průša. Výroba štítů probíhá paralelně s normální produkcí 3D tiskáren.

Akutní nedostatek ochranných pomůcek aktivizoval také komunitu 3D tiskařů, kteří se rozhodli v současné situaci využít své domácí i firemní 3D tiskárny a poskytnout pomoc. Část z těchto dobrovolníků je zapojena i do technologické pracovní skupiny Covid19CZ, ve které nápad na výrobu štítů vznikl.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2021 ČTK

Reklama

4°C

Dnes je čtvrtek 28. ledna 2021

Očekáváme v 13:00 4°C

Celá předpověď