Na pražském Výstavišti začala dostavba vyhořelého křídla Průmyslového paláce

foto V Průmyslovém paláci v areálu pražského výstaviště v Holešovicích se 1. února 2022 uskutečnilo předání staveniště před zahájením stavebních prací na levém křídle budovy, které bylo zničeno při požáru v roce 2008.

Praha - Na Výstavišti v Praze 7 začala dostavba vyhořelého křídla Průmyslového paláce. Dělníci ji zahájili přeložkou inženýrských sítí a takzvanými zimními pracemi. Rovněž začne průzkum pravého křídla, které bude kompletně opraveno. Zástupci magistrátu a městské firmy Výstaviště Praha dnes předali prostor staveniště. Novinářům to řekl náměstek primátora Pavel Vyhnánek (Praha Sobě), šéf Výstaviště Tomáš Hübl a předseda sboru jednatelů Metrostav DIZ Karel Volf.

Fotogalerie

Průmyslový palác vyhořel v roce 2008. Náklady na obnovu mají být zhruba 2,64 miliardy Kč, hotova má být v roce 2024. Práce provede konsorcium Společnost pro Průmyslový palác vedené Metrostavem. Snahu o dostavbu provázely dlouhodobé potíže.

"Uplynulo neuvěřitelných 13 let od ničivého požáru. Od té doby si Pražané vyslechli řadu slibů o rekonstrukci, ale nedočkali se jí. Čekají nás necelé tři roky práce, překážek a diskusí, ale na konci na nás bude čekat obnovené křídlo a opravený zbytek paláce," řekl Vyhnánek.

Vybrané konsorcium, které tvoří vedle Metrostavu také společnosti Avers a Syner, vybuduje repliku vyhořelého křídla, která však bude uvnitř vybavena moderními technologiemi. K vytápění využije tepelná čerpadla s hlubinnými vrty. Palác vybaví vzduchotechnikou a takzvanou zastiňovací technologií. Pod levým křídlem vznikne nový masivní suterén, do kterého se umístí zázemí pro přípravu expozic.

Stavebníci již opravu zahájili v uplynulých týdnech přeložkami inženýrských sítí. Nyní zahájí podle Volfa zimní práce v prostoru vyhořelého levého křídla. Souběžně s tím začnou průzkumy v pravém křídle. Odborníci budou před jeho opravou zkoumat historické prvky a navrhnou konkrétní opravy, uvedl Volf. Některé prvky budou vyrobeny jako čisté repliky. V částech ocelových konstrukcí budou udělány moderními metodami, které ale budou vypadat jako historická stavba.

Ve střední části budovy budou opraveny všechny vitráže. Kompletní obnova čeká ty směrem k vyhořelému křídlu, které významně poničil žár z ohně. Obnovena bude původní barevnost vitráží. Zmizí nepůvodní sádrokartonové stěny. Po stranách budou atiky s tympanony. Balkon, který byl vybudován v 50. letech minulého století, bude zachován. Vznikne zde rovněž gastronomické zázemí. Obnoveny budou vstupy do nově vybudovaného křídla.

Při plánech obnovy se uvažovalo o zbourání zmíněné přístavby z 50. let, která je představena podél čelní stěny paláce. "Původně se vcházelo přímo do té haly. Nakonec ale převážila jeho užitná hodnota toho, že můžete propojit všechny tři hal interiérem," řekl architekt Vladimír Thiele.

Rekonstrukce omezí průchod horní části. "Výstaviště v dalších částech funguje dál. Příjezdová cesta bude zepředu. Pro návštěvníky bude vyznačen úzký průchod. Nejjednodušší ale bude jít Stromovkou," řekl Hübl.

Úsilí o obnovu paláce provázely dlouhodobě problémy. Město se mimo jiné soudilo o peníze z pojistky po vyhoření křídla. Pražští zastupitelé rozhodli v roce 2018 o vypsání zakázky. Nynější vedení města ji ale v říjnu 2019 zrušilo, neboť byla vypsána chybně. Oprava se tak opět zpozdila.

Palác byl postaven při příležitosti Jubilejní zemské výstavy v roce 1891 podle návrhu architekta Bedřicha Munzbergera. Od počátku sloužil k pořádání výstav a dalších kulturních akcí, i když původně mělo jít o dočasnou stavbu. V letech 1952 až 1954 komunistická vláda rozhodla o změně funkce a hlavní halu paláce nechala přestavět na společenský a taneční sál. Změnilo se i jeho jméno na Sjezdový palác, který byl součástí tehdejšího Parku kultury a oddechu Julia Fučíka.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2023 ČTK

Reklama

-1°C

Dnes je sobota 28. ledna 2023

Očekáváme v 21:00 -3°C

Celá předpověď