Průmyslová výroba v Německu v dubnu rekordně klesla

foto Sklad a distribuční centrum. Ilustrační foto.

Berlín - Průmyslová výroba v Německu v dubnu kvůli koronavirové pandemii zaznamenala rekordní propad. Ve srovnání s předchozím měsícem klesla o 17,9 procenta, v meziročním srovnání pak o 25,3 procenta. To je nejvíce od znovusjednocení země, respektive od ledna 1991, kdy se tyto údaje za celou zemi začaly znovu sledovat. Oznámil to dnes spolkový statistický úřad.

Analytici podle agentury Reuters v průměru očekávali propad výroby o 16 procent.

Statistici také zpřesnili čísla o vývoji výroby za březen. Meziměsíčně se výroba po revizi snížila o 8,9 procenta, předběžné údaje uváděly pokles o 9,2 procenta.

"Dosáhli jsme nejnižšího bodu. S postupným uvolňováním ochranných opatření a obnovením výroby v automobilovém průmyslu teď začíná ekonomické oživení," uvedlo ministerstvo hospodářství.

Bez zahrnutí produkce energie a stavebního sektoru se dubnová výroba propadla meziměsíčně o 22,1 procenta. Z toho produkce kapitálového zboží se snížila o 35,3 procenta a produkce spotřebního zboží o 8,7 procenta. Produkce polotovarů klesla o 13,8 procenta. Výroba automobilů se propadla o 74,6 procenta.

Produkce energie se proti březnu snížila o 7,2 procenta. Stavebnictví zaznamenalo pokles o 4,1 procenta.

Páteční zpráva ukázala, že zakázky německého průmyslu v dubnu v důsledku koronavirové krize klesly rovněž nejvíce od roku 1991, kdy se tyto údaje začaly zveřejňovat. Ve srovnání s březnem klesly o 25,8 procenta, slabší byla přitom jak domácí, tak i zahraniční poptávka.

Údaje posilují očekávání, že německá ekonomika vykáže za druhé čtvrtletí nejhlubší pokles od druhé světové války. "Hrubý domácí produkt (HDP) Německa pravděpodobně ve druhém čtvrtletí klesne o více než deset procent. To je hodnota, která nebyla v době míru nikdy změřena," upozornil ekonom VP Bank Group Thomas Gitzel.

Vláda očekává, že za celý letošní rok HDP klesne o 6,3 procenta. Vychází z toho, že ekonomickou aktivitu ve druhé polovině roku podpoří fiskální stimulační balík v objemu 130 miliard eur (3,5 bilionu Kč).

Ekonomický institut Ifo dnes uvedl, že firmy ve zpracovatelském průmyslu očekávají v nadcházejících měsících další pokles výroby, ale pomalejším tempem než dosud. Hodnota jeho indexu očekávání výroby se v květnu zvýšila na minus 20,4 bodu z dubnových minus 51 bodů. Index tak zaznamenal nejvyšší měsíční nárůst od znovusjednocení Německa.

"To ale jen znamená, že strmý pád se pouze zmírňuje," upozornil vedoucí výzkumu Ifo Klaus Wohlrabe.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2021 ČTK

Reklama

2°C

Dnes je středa 27. ledna 2021

Očekáváme v 7:00 -4°C

Celá předpověď