Průmysl v březnu zpomalil, stavební výroba posílila

foto Výstavba bytových domů. Ilustrační foto.

Praha - Průmyslová výroba v Česku v březnu výrazně zpomalila meziroční růst na 0,1 procenta z únorových 1,5 procenta. Stavební výroba v Česku letos v březnu meziročně posílila o 11,6 procenta. Vzrostla i za celé první čtvrtletí roku, a to meziročně o 2,3 procenta. Přebytek zahraničního obchodu Česka v březnu meziročně stoupl o 4,1 miliardy korun na 21,8 miliardy Kč. Oznámil to dnes Český statistický úřad (ČSÚ).

Průmyslová výroba v Česku v březnu zpomalila růst na 0,1 procenta

Průmyslová výroba v Česku v březnu výrazně zpomalila meziroční růst na 0,1 procenta z únorových 1,5 procenta. Růst podporovala produkce v automobilovém průmyslu, k poklesu působila energetika. Vyplývá to z údajů, které dnes zveřejnil Český statistický úřad (ČSÚ). Meziměsíčně byla průmyslová výroba reálně nižší o 0,1 procenta.

Výroba motorových vozidel se v březnu meziročně zvýšila o 3,7 procenta, výroba počítačů, elektronických a optických přístrojů a zařízení o 14,5 procenta. Výroba a rozvod elektřiny, plynu, tepla a klimatizovaného vzduchu se snížila o 13,8 procenta. Klesly také opravy a instalace strojů o 7,4 procenta a výroba v hutnictví a slévárenství o 4,3 procenta.

Tržby v průmyslu v březnu meziročně vzrostly o 5,4 procenta. Z přímého vývozu se zvýšily o 5,1 procenta. Domácí tržby, které zahrnují i nepřímý vývoz prostřednictvím neprůmyslových podniků, stouply o 5,8 procenta.

Hodnota nových zakázek ve sledovaných odvětvích se proti loňskému březnu zvýšila o šest procent hlavně díky objednávkám ostatních dopravních prostředků a také počítačů a elektronických přístrojů. Zakázky ze zahraničí vzrostly o 2,4 procenta, tuzemské stouply o 14,3 procenta.

Zaměstnanců v průmyslu v březnu meziročně ubylo o 0,2 procenta. Jejich průměrná mzda proti loňsku vzrostla o 5,2 procenta.

Stavební výroba v ČR v březnu i 1. čtvrtletí roku posílila

Stavební výroba v Česku letos v březnu meziročně posílila o 11,6 procenta. Vzrostla i za celé první čtvrtletí roku, a to meziročně o 2,3 procenta. Oznámil to dnes Český statistický úřad (ČSÚ). V březnu i prvním čtvrtletí meziročně posilovalo jak pozemní stavitelství, tedy výstavba bytů i nebytových budov, tak inženýrské stavitelství, které zahrnuje třeba dopravní stavby.

Produkce v pozemním stavitelství v březnu meziročně vzrostla o 9,9 procenta a v inženýrském stavitelství o 18,5 procenta. Výrazně stoupl počet zahájených staveb bytů. Celkově se oproti loňsku zvýšil skoro o dvě třetiny na 4224 bytů. U bytů v bytových domech činil nárůst zahájených staveb dokonce téměř 150 procent. "Počet zahájených bytů dosáhl úrovně konjunkturního roku 2008, a byl tak nejvyšší za posledních 11 let," sdělila vedoucí oddělení statistiky stavebnictví ČSÚ Petra Cuřínová. Dokončených bytů přibylo o 0,2 procenta na 2393.

Stavební úřady v březnu vydaly 7224 stavebních povolení, což bylo meziročně o 11,2 procenta více. Orientační hodnota staveb, na které úřady vydaly povolení, stoupla ve srovnání s loňskem o dvě pětiny na 35,1 miliardy korun.

Za první čtvrtletí letošního roku bylo posílení stavební výroby mírnější. V pozemním stavitelství produkce stoupla o 1,4 procenta a v inženýrském stavitelství o 6,5 procenta. Počet zahájených staveb bytů stoupl zhruba o čtvrtinu na 9566. Dokončených bytů meziročně přibylo o 17,5 procenta na 8114.

Stavební úřady v prvním čtvrtletí tohoto roku vydaly 19.399 stavebních povolení, což bylo ve srovnání s loňskem o 7,3 procenta více. Orientační hodnota těchto staveb činila 91,6 miliardy korun. Byla tak skoro o pětinu vyšší než loni ve stejném období. Počet zakázek u stavebních podniků s 50 a více zaměstnanci stoupl za první čtvrtletí o 2,4 procenta na 11.380 a hodnota těchto zakázek vzrostla o 17,4 procenta na 59,4 miliardy.

Za březen i první čtvrtletí letošního roku se zvýšily také počty zaměstnanců ve stavebnictví a mírně rostly i mzdy. Průměrný počet zaměstnanců meziročně vzrostl v březnu o 0,6 procenta a za celé čtvrtletí o 0,7 procenta. Průměrná hrubá mzda ve stavebnictví se zvýšila v březnu o 7,2 procenta a v prvním čtvrtletí o 5,4 procenta.

Stavební výroba v Česku stoupla v březnu i v meziměsíčním srovnání, a to o 2,4 procenta. Za první čtvrtletí letošního roku stoupla ve srovnání s předchozím čtvrtletím o 4,2 procenta.

Přebytek zahraničního obchodu v březnu stoupl na 21,8 mld. Kč

Přebytek zahraničního obchodu Česka v březnu meziročně stoupl o 4,1 miliardy korun na 21,8 miliardy Kč. Bilanci příznivě ovlivnil vývoz motorových vozidel a lepší výsledky obchodování s ostatními dopravními prostředky, jako jsou lodě, lokomotivy, letadla nebo jízdní kola. Naopak negativně se na ní podepsal obchod s počítači a elektronickými přístroji a s ropou a zemním plynem. Vyplývá to z předběžných údajů Českého statistického úřadu (ČSÚ).

Vývoz meziročně stoupl o 5,4 procenta na 330 miliard Kč a dovoz o 4,3 procenta na 308,2 miliardy korun.

Kladný vliv na březnovou obchodní bilanci mělo zejména vyšší aktivum bilance motorových vozidel, které se zlepšilo hlavně díky růstu jejich vývozu o 6,7 miliardy korun. Bilance obchodování s ostatními dopravními prostředky se zlepšila o 1,4 miliardy korun. Obchod s počítači, elektronických a optických přístrojů naproti tomu vykázal meziročně o tři miliardy horší saldo a deficit bilance s ropou a zemním plynem se prohloubil o 1,6 miliardy Kč.

Přebytek obchodu se státy Evropské unie proti loňskému březnu stoupl o 10,7 miliardy na 70,5 miliardy korun. Schodek obchodování se státy mimo EU se opět prohloubil, a to o 6,2 miliardy korun na 46,5 miliardy.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2019 ČTK

Reklama

29°C

Dnes je středa 19. června 2019

Očekáváme v 23:00 22°C

Celá předpověď