Průměrná mzda stoupla o 6,8 %, zpomalení růstu bylo prý dočasné

foto Vývoj průměrné mzdy v Česku od roku 2006 do III. čtvrtletí 2017.

Praha - Průměrná mzda v Česku se v letošním třetím čtvrtletí meziročně zvýšila o 6,8 procenta na 29.050 korun. Reálně po zohlednění růstu spotřebitelských cen stoupla o 4,2 procenta, informoval Český statistický úřad. V porovnání s druhým čtvrtletím výdělky rostly ale pomaleji, podle oslovených analytiků tempo růstu zpomalilo jen dočasně a v dalších čtvrtletích opět zrychlí. Obecně avšak platí, že dvě třetiny zaměstnanců na průměrnou mzdu nedosáhnou.

Medián, tedy střední hodnota mezd, vzrostl ve třetím čtvrtletí meziročně o 7,1 procenta na 25.181 korun. U mužů byl 27.486 korun a u žen 22.584 korun. Medián představuje hodnotu mzdy zaměstnance uprostřed hodnot mezd, takže polovina hodnot mezd je nižší než medián a druhá polovina vyšší.

K růstu mezd podle analytiků nadále pomáhá zejména situace na trhu práce, kdy firmy stále obtížněji kvůli výkonu ekonomiky shánějí zaměstnance. Analytici tvrdí, že klesající míra nezaměstnanosti ještě více zvýší tlak na růst mezd i ve čtvrtém čtvrtletí.

"Míra nezaměstnanosti prohlubuje svá minima a počet volný pracovních míst dosahuje historických maxim. Navíc ekonomika velmi silně roste a dává tím prostor pro další zvyšování odměn pro zaměstnance. Na druhou stranu je jasné, že takto vysoký nárůst mezd je dlouhodobě neudržitelný," uvedl ekonom Komerční banky Viktor Zeisel.

Průměrná mzda ve 3. čtvrtletí v regionech, vývoj včetně meziročního rozdílu. Podle ČSÚ nejvýrazněji, o víc než desetinu, stouply ve třetím čtvrtletí mzdy v ubytování, stravování a pohostinství. Přesto tam průměrné výdělky zůstaly nejnižší, byly pod 17.400 korunami. Téměř desetiprocentní meziroční růst byl i ve zdravotní a sociální péči. Nejpomaleji, zhruba tříprocentním tempem, se zvýšily mzdy v peněžnictví, pojišťovnictví a v informačních a komunikačních činnostech. Průměr je v těchto oborech ale kolem 50.000 korun.

Z hlediska regionů si nejvyšší průměrnou mzdu nadále drží Praha, i když nárůst mezd v hlavním městě byl mezi kraji opět nejnižší. V Praze mzda stoupla o 4,8 procenta na 36.312 korun. Nejvýraznější nárůst opět zaznamenal Karlovarský kraj, kde výdělky stouply o 8,6 procenta. Tamní průměrný výdělek 25.371 korun je přesto mezi kraji stejně jako v předchozích obdobích nejnižší. Průměrně pod 26.000 korun hrubého dostávají zaměstnanci ještě ve Zlínském kraji.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2018 ČTK

Reklama

19°C

Dnes je úterý 16. října 2018

Očekáváme v 17:00 21°C

Celá předpověď