Průměrná cena povinného ručení klesla na roční minimum

foto Automobil na silnici. Ilustrační foto.

Praha - V srpnu průměrná cena povinného ručení zaznamenala pokles na nejnižší hodnotu po dobu ročního sledování. Aktuálně má hodnotu 6517 Kč, před rokem to bylo 7587 Kč. V průměru za částku 6517 korun tak bylo možné v srpnu podle Broker Consulting POVIndexu sjednat povinné ručení pro vůz Škoda Octavia 1,6 TDI, 85 kW, což je typický vůz, kterým jezdí české domácnosti.

Broker Consulting sleduje ceny povinného pojištění z provozu vozidla 13 měsíců v řadě. Nejvyšší cenu za povinné ručení řidiči zaplatili v prosinci 2019.

"Podíváme-li se na vývoj indexu po dobu sledování, zjistíme, že jsme se dostali na absolutní minimum. Jestli dojde k dalšímu poklesu ale nelze předpokládat," uvedl analytik neživotního pojištění Broker Consulting Jiří Váchal. Posun (v porovnání s předchozím měsícem) způsobila podle něj jedna pojišťovna, která na letní měsíce zvýšila cenu povinného ručení, a nyní se vrací k původním číslům. Pohyby cen u ostatních pojišťoven jsou minimální, dodal.

"Ceny se už několik let nemění celoplošně, ale zásadní roli hraje rozlišování sazeb podle věku, místa bydliště, stáří vozidla, objemu, výkonu motoru a dalších kritérií," řekl ČTK oblastní ředitel společnosti 4fin Zdeněk Císař. Velký vliv na pokles ceny letos sehrálo spojení České pojišťovny a Generali. Tomuto trendu nahrála i situace s Covid-19. Již delší dobu se hovoří o nutnosti výraznějšího zvýšení cen za povinné ručení, protože náklady na pojistná plnění rostou. Zatím se tomu tak ale díky silnému konkurenčnímu boji a vstupu nových subjektů na pojistný trh tolik neděje, podotkl.

Většina pojišťoven sazby takzvaně segmentuje, tedy stanovuje podle věku a místa bydliště řidiče, stáří vozidla, objemu a výkonu motoru, počtu ujetých kilometrů a dalších kritérií. V budoucnu půjde i o frekvenci a rozsah přestupků či vybavenost asistenčními systémy.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2021 ČTK

Reklama

14°C

Dnes je úterý 21. září 2021

Očekáváme v 9:00 11°C

Celá předpověď