Prudká bouřka zaměstnala v podvečer hasiče v Plzni

foto Bouřka se silným přívalovým deštěm. Ilustrační foto

Praha - Krátká, ale prudká bouřka s přívaly deště a místy i s kroupami zaměstnala dnes v podvečer hasiče v Plzni a okolí. Hasiči zasahovali zhruba na 20 místech u polámaných či vyvrácených stromů, pomáhali také s odstraněním stržené střechy, která hrozila pádem, řekl dnes ČTK řídící důstojník krajských hasičů Dušan Nový. Podle dostupných informací nikoho stromy nezranily. Moravskoslezští hasiči dnes kvůli silnému dešti museli vyjíždět k 15 událostem. Většinou šlo o čerpání vody z domů, garáží, sklepů a silnic. Hasiči museli při bouřce evakuovat 34 lidí z Crystalu v Č. Lípě

Deštěm a větrem vyvrácené stromy likvidovali hasiči například v Plzni - Skrvňanech, ve čtvrti Slovany a dál hlavně směrem na jih - u Radobyčic, Dobřan, Šťáhlav či Šlovic. Výjezd měli také v okolí Stříbra.  

Na Domažlické ulici v Plzni bouře strhla částečně lepenkovou a částečně plechovou střechu na jedné firmě. Hasiči s pomocí výškové techniky odstranili části hrozící pádem, řekl Nový. Vedle toho hasiči čerpali vodu dvakrát ze zaplavené komunikace a jednou z objektu.

Moravskoslezští hasiči kvůli dešti museli odčerpávat vodu z domů

Moravskoslezští hasiči dnes kvůli silnému dešti museli vyjíždět k 15 událostem. Většinou šlo o čerpání vody z domů, garáží, sklepů a silnic. ČTK to řekl mluvčí hasičů Lukáš Popp.

Profesionální i dobrovolní hasiči měli v souvislosti s bouřkami nejvíce práce na Bruntálsku, celkem sedm zásahů. "V okresech Opava, Nový Jičín, Frýdek-Místek a Ostrava je to prozatím po dvou událostech. Většinou se jednalo o čerpání vody z domů, garáží, sklepů a silnic, kde bylo třeba tlakovou vodou protlačit propustky u silnic a zprůchodnit tak odtokovou cestu pro dešťovou vodu," uvedl Popp.

Kvůli dešti vyjížděli hasiči v regionu i v sobotu, kdy měli zhruba 20 zásahů, nejvíce na Bruntálsku.

Hasiči museli při bouřce evakuovat 34 lidí z Crystalu v Č. Lípě

Hasiči dnes odpoledne evakuovali 34 lidí z Kulturního centra Crystal v České Lípě. Při bouřce se kvůli zateklé vodě propadl strop na toaletě. Nikdo nebyl ohrožen, řekl dnes ČTK operační důstojník hasičů v Libereckém kraji. Bouřky odpoledne zaměstnaly hasiče v Libereckém i Ústeckém kraji, dohromady měli přes 30 výjezdů.

V Crystalu hasiči evakuovali hlavně návštěvníky kina. "Ucpal se nějaký odtok na střeše a teklo do budovy. Lidi jsme preventivně evakuovali, místo prozkoumali a odpojili elektřinu," uvedl operační důstojník.

V Libereckém kraji měli hasiči v souvislosti s bouřkou přes 20 zásahů. "Většinou šlo o čerpání vody ze zatopených prostor, občas se objevil spadlý strom," dodal operační důstojník.

V sousedním Ústeckém kraji bouřka způsobila problémy hlavně na Děčínsku, několik výjezdů měli hasiči i na Litoměřicku. "Nic extrémního to nebylo: zatopené sklepy nebo byla chvilku neprůjezdná silnice, protože vodu nepobraly kanály," řekl operační důstojník hasičů v Ústeckém kraji. Výjezdů bylo podle něj přes deset. Podle údajů Českého hydrometeorologického ústavu nejvíce napršelo odpoledne na severu Čech v Děčíně, přes 50 litrů na metr čtvereční.

Bouřky zaměstnaly hasiče i v sobotu, zejména v Liberecké kraji, kde měli přes 30 výjezdů, z toho 14 na Českolipsku a devět na Semilsku. Hasiči odčerpávali především vodu ze zaplavených míst a odstraňovali popadané stromy. "Na několika místech rozvodněné potoky zalily komunikace a zahrady a hasiči odčerpávali laguny i tam. V Bozkově hasiči čistili ucpané kanály a propusti, kvůli kterým voda taktéž ohrozila rodinné domy," řekla v sobotu mluvčí libereckých hasičů Pavlína Bílková. Komplikace byly v sobotu i v dopravě, některé silnice musela policie dočasně uzavřít kvůli spadlým stromům či naplaveninám. Největší problémy nastaly v Bozkově na Semilsku, kde byla několik hodin neprůjezdná silnice 2887. "Na silnici bylo odhadem nějakých 30 až 40 kubíků bahna," řekl dnes ČTK starosta obce Stanislav Doubek. Silničářům se podle něj podařilo komunikaci za pomoci mechanizace vyčistit ještě v sobotu večer.

Podle údajů z webu Českého hydrometeorologického ústavu v sobotu na severu Čech nejvíce napršelo ve Stráži pod Ralskem na Českolipsku a Roprachticích na Semilsku, a to přes 60 litrů na metr čtvereční.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2018 ČTK

Reklama

10°C

Dnes je středa 24. října 2018

Očekáváme v 5:00 12°C

Celá předpověď