Provozovatelé: Uvolňování wellness a bazénů postrádá logiku

foto Ilustrační foto - Městské lázně v Hradci Králové na snímku pořízeném 9. října 2020. Ve stejný den musel areál přerušit svůj provoz, vláda rozhodla o uzavření bazénů jako opatření proti šíření koronaviru.

Praha - Model uvolňování restrikcí, který dnes představilo ministerstvo zdravotnictví, je v případě wellness a bazénů nelogický. Omezení by mělo brát v úvahu schválenou kapacitu těchto provozů, místo toho se bude řídit pravidly určenými pro shromažďování na jiných akcích. Vyplývá to z dnešních vyjádření zástupců zmíněných provozů. Bazény ani sauny nejsou podle provozovatelů ohnisky nákazy. Naopak jejich návštěva přispívá k zlepšení imunity.

"Není nám zřejmé, z jakého důvodu platí pro segment bazénů a wellness center stejná pravidla jako pro shromažďování. Jaký je rozdíl v epidemiologickém ohrožení u stupně číslo dvě, kdy mohou například sportovní soutěže pustit 250 lidí do vnitřního sektoru, na kultuře může být 500 sedících diváků, muzea mohou disponovat 50procentní kapacitou a bazény a wellness centra mohou pustit 50 lidí, přitom může být jejich schválená kapacita i třeba padesátinásobně větší," uvedl jednatel Termálních lázní Velké Losiny Martin Plachý, který je současně viceprezidentem Svazu léčebných lázní České republiky a viceprezidentem České unie cestovního ruchu.

Opatření pro tyto provozy by se podle Plachého měla nastavit na procentuální úrovni z oficiální schválené kapacity návštěvníků příslušnou krajskou hygienickou stanicí. Takový systém byl v představeném modelu podle něj zvolen například u muzeí a galerií. Současný systém způsobí, že velká aquacentra s kapacitou tisíců lidí by zavírala v podstatě už při nejnižším stupni rizika, uvedl dále Plachý.

"V našich saunových světech je veškerý vzduch vyměněn čtyřikrát do hodiny, máme oddělené sprchy jednotlivě odtahované vzduchotechnikou a v saunových kabinách je díky teplotě sterilní prostředí. V šatnách se nikdy nevyskytuje více klientů, než by odpovídalo jedné osobě na 15 metrů čtverečních. I ve standardním necovidovém režimu máme nastavené vysoké hygienické standardy i díky příslušné legislativě," řekl provozní ředitel saunových světů Saunia Jaroslav Zonyga.

Provozovatelé wellness a bazénů si zároveň stěžují, že na rozdíl například od hotelů či cestovních kanceláří nedostali od státu žádnou speciální podporu. Ztráty provozovatelů bazénů dosahují podle Plachého desítek až stovek milionů korun. Saunia, která má v České republice 11 provozů, za každý den uzavření ztratí na tržbách milion korun, v nejsilnějších dnech sezony až 1,5 milionu korun, dodal Zonyga.

Vnitřní bazény či sauny jsou zavřené z nařízení vlády v boji proti koronaviru od 9. října. Původně mělo opatření platit 14 dnů. Wellness centra a bazény budou muset být podle modelu uvolňování při dvou nejrizikovějších epidemických stupních s výjimkou poskytovatelů zdravotních služeb uzavřeny. V ostatních pásmech na pětistupňové škále pro ně budou platit stejná pravidla jako pro shromažďování na jiných akcích.

Obecně pro vnitřní a venkovní hromadné akce budou podle systému platit následující pravidla: při pátém, nejrizikovějším stupni, se mohou shromáždit jen dvě osoby, při čtvrtém šest. V prostředním pásmu se počítá s omezením na 50 osob venku a deset uvnitř, v druhém nejmírnějším pak na 100 osob venku a 50 uvnitř. Při prvním, nejmírnějším stupni se pak bude moci sejít 500 osob venku a 100 uvnitř.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2020 ČTK

Reklama

5°C

Dnes je pátek 4. prosince 2020

Očekáváme v 17:00 1°C

Celá předpověď