Chu-pej opět bez nového případu, v Íránu 1433 mrtvých

foto Zdravotnické týmy sklízejí potlesk při odjezdu z čínského Wu-chanu, kde vypomáhaly během epidemie koronaviru zdejším lékařům a sestrám (snímek z 18. března 2020).

Peking/Soul/Tokio/Teherán - Čínská provincie Chu-pej, odkud se do světa rozšířil nový typ koronaviru, nemá už druhý den v řadě žádný nový potvrzený případ nákazy. V pevninské Číně za čtvrtek přibylo 39 nových infikovaných, všechny případy ale souvisí s pobytem v zahraničí. Informovala o tom dnes agentura Reuters. Jižní Korea, která hlásí za čtvrtek 87 nových potvrzených případů nákazy koronavirem, se nadále chystá v polovině dubna uspořádat parlamentní volby. Japonsko dnes oznámilo, že v dubnu, kdy má začít nový školní rok, otevře školy.

Tempo šíření nového koronaviru se na východě Asie zpomaluje. Celkem se v pevninské Číně, tedy bez Hongkongu a Macaa, koronavirus potvrdil od konce loňského roku u 80.967 lidí. Počet obětí nemoci COVID-19, kterou koronavirus způsobuje, se v pevninské Číně zvýšil ve čtvrtek o tři na 3248. Ve středu bylo mrtvých ještě osm. Přes 70.000 lidí se už v pevninské Číně z nemoci zotavilo.

Zatímco v úterý bylo importovaných případů nákazy novým koronavirem v pevninské Číně 13, ve středu jich bylo již 34 a dnes 39. Celkem se tak počet importovaných případů infekce vyšplhal na 228.

Nové případy se ve čtvrtek potvrdily především v provincii Kuang-tung, v Šanghaji a v Pekingu. Ve městě Wu-chan, metropoli provincie Chu-pej, už druhý den v řadě žádný potvrzený případ nákazy koronavirem nemají.

Jižní Korea, která je v Asii druhou nejpostiženější zemí po Číně, v posledních dnech také registruje méně než stovku nových případů, zatímco na vrcholu krize přibývalo nakažených téměř 1000 za den. Za čtvrtek Jižní Korea zaznamenala 87 nových případů nákazy koronavirem. Celkem se tak v zemi nakazilo již 8652 lidí. Přes 2200 se jich ale už z nemoci zotavilo. Počet obětí nemoci COVID-19 se zvýšil z Jižní Koreji z 94 na 101.

Jihokorejská volební komise předpokládá, že se parlamentní volby stanovené na 15. dubna uskuteční podle plánu. Úřady ale chtějí přijmout přísná opatření. Všechny volební místnosti budou vydezinfikovány a u voličů, kteří přijdou odevzdat své hlasy, bude kontrolována teplota a zdravotní stav. Poté jim budou poskytnuty ochranné rukavice pro vhození lístku. Volební úředníci budou dbát na dodržování vzdálenosti více než jednoho metru mezi čekajícími.

Jižní Korea ve snaze zabránit dalšímu šíření viru své obyvatelstvo masivně testuje. Dosud podle místních úřadů provedla testy u 316.600 osob. Nejhůře postižené zůstává město Tegu, které hlásí více než polovinu čtvrtečních případů. Obavy ale panují také kvůli vývoji v metropoli Soulu a jeho okolí, kde žije polovina z 51 milionů obyvatel země. Aby zabránila "importovaným" případům nákazy, rozhodla se Jižní Korea testovat všechny lidi, kteří od neděle do země přiletí z Evropy.

Japonsko, které registruje 963 případů nákazy koronavirem a 33 obětí, stále ještě chová naděje na uspořádání letních olympijských her. Na tuto událost by se přitom mělo do Tokia sjet na 600.000 diváků a sportovců z celého světa. Japonský ministr školství Kóiči Hagiuda dnes oznámil, že vláda neprodlouží uzavírku škol. Japonští žáci, kterým školní rok začíná v dubnu, by tak měli příští měsíc již usednout do lavic.

Počet obětí koronaviru v Íránu stoupl o 149, mrtvých je 1433

Počet obětí nového koronaviru v Íránu za 24 hodin stoupl o dalších 149. Nemoci COVID-19 tak v zemi dosud podlehlo 1433 lidí. Počet potvrzených nákaz stoupl o 1237 na 19.644. S odvoláním na sdělení íránského ministerstva zdravotnictví to napsala agentura Reuters. Írán patří k zemím, které pandemie koronaviru zasáhla nejvíce.

Podle agentury AP má drtivá většina případů nákazy novým koronavirem v regionu íránskou stopu. Nejprve íránské úřady podle agentury nepřiznávaly, jak velkou hrozbu nákaza představuje, v uplynulých dnech ale zintenzivnily testování, začaly uzavírat mešity a vyzvaly obyvatele, aby se zdržovali doma. Zároveň se objevily odhady, že si nemoc může v zemi vyžádat do léta miliony mrtvých, pokud se nezavede přísné omezení pohybu.

Íránský nejvyšší duchovní ajatolláh Alí Chameneí dnes u příležitosti perského nového roku pochválil Íránce za jejich obětavost v boji proti koronaviru a vyzdvihl práci lékařů.

U mnoha lidí nový koronavirus provází jen mírné či středně vážné příznaky, jako jsou teplota a kašel. U některých, zejména starších osob a lidí s jinými zdravotními potížemi, může ale nemoc mít mnohem vážnější průběh a být provázena zápalem plic. Většina nakažených se zotaví. U lidí s mírným průběhem to trvá zhruba dva týdny, u těžších případů to může být i šest týdnů. Podle Světové zdravotnické organizace (WHO) umírají na koronavirus 3,4 procenta infikovaných.

Izrael má 705 potvrzených nakažených koronavirem a první úmrtí

Počet lidí, u nichž se potvrdila nákaza novým koronavirem, v Izraeli dnes stoupl na 705, ve čtvrtek večer země evidovala 677 nakažených. Tamní úřady dnes rovněž oznámily první úmrtí; nemoci, kterou koronavirus způsobuje, podlehl 88letý muž. Izraelem okupovaný Západní břeh Jordánu dosud nákazu podle palestinských činitelů odhalil u 48 lidí, 17 z nich se prý vyléčilo. Informovala o tom agentura Reuters.

Izrael zavedl tvrdá opatření ve snaze zabránit šíření koronaviru a dnes vstoupil v platnost zákaz volného pohybu osob poté, co jej narychlo jednomyslně schválila vláda. Izraelci podle nařízení mají zůstat doma s výjimkou cest do zaměstnání, nákupu potravin a léků, návštěvy lékaře a omezeného počtu aktivit. Mají například právo na krátkou procházku v blízkosti bydliště, při níž nepřijdou do kontaktu s lidmi, se kterými nesdílí domácnost. Mají také právo darovat krev, poskytovat dobrovolnickou pomoc postiženým a starším osobám, modlit se a účastnit se svatby, pohřbu či demonstrace. Při všech těchto aktivitách si lidé, kteří nesdílí domácnost, mají držet odstup dvou metrů, píše izraelský list The Times of Israel.

Stav několika pacientů je kritický, ve velmi vážném stavu je podle serveru Ynet 91letá žena. Dalšími pacienty s vážným stavem jsou podle webu 45letý muž a 67letá žena. U 18 nakažených má onemocnění středně vážný průběh. Naprostá většina všech nakažených má však pouze mírné příznaky.

Muž, který dnes onemocnění COVID-19 podlehl, měl už předchozí zdravotní komplikace.

Stav 38letého řidiče autobusu z východního Jeruzaléma, který byl prvním pacientem ve vážném stavu v Izraeli, se zlepšil a nyní má pouze mírné příznaky, uvedl The Times of Israel s odvoláním na zdravotníky.

V Tel Avivu se mezitím dnes otevřelo další průjezdné testovací centrum. Pokud bude stanice úspěšná, očekává se, že se otevřou i další centra tohoto typu v jiných izraelských městech. Izraelské ministerstvo zdravotnictví oznámilo, že počet testů na den zvýšilo z 700 na 2200 a příští týden už chce testovat 5000 lidí denně.

Již dříve Izrael zavřel veškerá rekreační centra, univerzity, školy a školky. Řada firem také dostala instrukce, aby nařídily zaměstnancům práci z domova. Země uzavřela své hranice cizincům. Izraelská městská hromadná doprava přestala jezdit po 20:00 ve všední dny a zcela o tamních víkendech, tedy v pátek a sobotu, a příští týden se očekává další omezení spojů.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2020 ČTK

Reklama

16°C

Dnes je úterý 26. května 2020

Očekáváme v 17:00 16°C

Celá předpověď