Proudy deště nebo vody Amazonie, výstava EXPO 2020 nabídne zázraky přírody

foto Vizualizace brazilského pavilonu na EXPO 2020

Brodit se vodou v brazilské Amazonii nebo sledovat proudy deště uvnitř nizozemského pavilonu… na Všeobecné světové výstavě EXPO 2020 v Dubaji bude k vidění příroda z celého světa pod jednou střechou. EXPO 2020 poskytne pro národy globální platformu pro šíření životně důležitých informací o udržitelnosti a nezbytnosti chránit zázraky planety, píše server Spojených arabských emirátů The National.

Architekti světové výstavy, která se poprvé uskuteční v oblasti Blízkého východu, chtějí milionům návštěvníků umožnit veskrze interaktivní a intenzivní zážitek. V brazilském pavilonu, při procházce v po kotníky hluboké vodě, je budou před horkým sluncem chránit velkoplošné obrazovky. Na nich se budou promítat úchvatné záběry amazonského deštného pralesa. Kdo se bude chtít projít amazonským pralesem suchou nohou, dostane vhodnou obuv.

Brazilský pavilon bude vůbec o vodě. Na 4000 metrech čtverečních vytvoří scenérie a zvuky zdrojů sladké vody. Chce prostě ukázat radost, jakou tento živel lidstvu přináší.

Voda bude hrát hlavní roli také v pavilonu Nizozemska. V jedné sekci návštěvníci spatří proud deště stékajícího dolů pomocí technologie nizozemské firmy SunGlacier, která zachycuje vlhkost ze vzduchu prostřednictvím solárních panelů umístěných na střeše.

Ústředním prvkem pavilonu se stane ohromný biotop ve tvaru kužele, pokrytý zhruba 13,5 tisíce druhů jedlých rostlin. Uvnitř, v potemnělém interiéru, se příchozí seznámí s pěstováním hub.

Nizozemský pavilon hodlá takto předvést, že i v drsných podmínkách lze vytvořit biotop, v němž je možné žít. To, že houby nemusí posloužit jen na talíři, nýbrž třeba i jako stavební materiál, předvede z nich vyrobená dlažba a obklady.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2020 ČTK

Reklama

29°C

Dnes je pondělí 10. srpna 2020

Očekáváme v 19:00 28°C

Celá předpověď