Kombinace přístrojů zrychlí zprůchodnění tepny až o 30 minut

foto Kardiologie, operace, sál, monitory - ilustrační foto.

Praha - Přístroj, který kombinuje výsledky několika vyšetřovacích metod, může zrychlit zprůchodnění tepny v mozku po mrtvici o 20 až 30 minut. Na dnešní tiskové konferenci k novému operačnímu sálu ve Fakultní nemocnici Královské Vinohrady, kde bude přístroj za 25 milionů korun z evropských fondů umístěný, to řekl přednosta III. interní kliniky nemocnice Petr Widimský. Na jednom místě je tak možné pacienta jak vyšetřit, tak operovat.

Potřebujeme investovat, rozvíjet nemocnice. Je to potřeba nejen pro lékaře a zdravotnický personál, ale hlavně pro pacienty. Takto je sál koncipovaný poprvé v ČR, inspirace je z Barcelony," řekl při slavnostním otevření sálu ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO).

Peníze na jeho pořízení získala nemocnice, která se věnuje i vzdělávání mediků, ze strukturálních fondů EU prostřednictvím ministerstva školství. Stavební úpravy, které byly potřeba pro jeho umístění, zaplatila podle jejího končícího ředitele Roberta Grilla nemocnice. 

Videostream označený značkou PROTEXT VIDEO není součástí zpravodajského servisu ČTK, jde o komerční prezentaci zadavatele

"Projekt propojuje aplikační výzkum s klinickou a akademickou medicínou. Má tři výzkumné části - akutní léčbu mozkových mrtvic, operace vad srdečních chlopní a akutní infarkty myokardu," dodal Widimský. Sál podle něj integruje několik přístrojů, angiograf, který zobrazuje rentgenový snímek operovaného, může být v přístroji doplněný o dřívější obrázky z CT a ultrazvuku a do budoucna také z magnetické rezonance. Lékaři tak podle něj přesně vidí, kde v mozku jsou krevní sraženiny, které je třeba odstranit.

Podobně mohou lékaři také lépe umístnit náhrady srdeční chlopně nebo stenty, kterými se po infarktu zprůchodňují ucpané cévy. Podle kardiologa Petra Touška může rychlejší a jednodušší péče, kratší operace a rekonvalescence s dřívějším propuštěním pacienta z nemocnice nést také nižší náklady pro systém veřejného zdravotního pojištění.

Cévní mozkové příhody a infarkty jsou v Česku nejčastější příčinou úmrtí. Jeden za čtyř mužů a jedna z pěti žen žijících do 85 let prodělá mozkovou mrtvici. V Česku postihne asi 40.000 lidí ročně, kolem čtvrtiny zemře. Péče o nemocné stojí asi 40 miliard korun ročně. Právě rychlost zprůchodnění tepen a obnovení zásobování krví je zásadní pro přežití a zachování plné funkčnosti mozku či srdce.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2020 ČTK

Reklama

20°C

Dnes je neděle 7. června 2020

Očekáváme v 11:00 18°C

Celá předpověď