Letní filmová škola představí tvorbu Michaela Hanekeho

foto Zprava programová ředitelka festivalu Iva Hejlíčková, hlavní dramaturg Jan Jílek a ředitelka festivalu Radana Korená 18. června 2019 v Praze na tiskové konferenci k 45. ročníku Letní filmové školy Uherské Hradiště.

Praha - Letní filmová škola v Uherském Hradišti představí tvorbu rakouského režiséra, držitele dvou Zlatých glóbů a Oscara Michaela Hanekeho. Jeho tvorbu uvede v nové sekci Ikona, která se chce od loňska věnovat kultovním režisérům současnosti a pátrat po tom, jakým způsobem dospěli ke svému ikonickému statusu. Novinářům to dnes řekli organizátoři festivalu, který se bude konat od 26. července do 4. srpna.

V nové sekci FAMU History uvede festival studentské filmy Václava Vorlíčka, Hynka Bočana či Jaromila Jireše. Režisér Hynek Bočan a herec Milan Lasica dostanou na festivalu Výroční cenu Asociace českých filmových klubů.

Sekce Ikony se podle dramaturga festivalu Jana Jílka zaměřuje na slavné filmové osobnosti současnosti, jejichž tvorba je významná, ale vzhledem k jejich věhlasu je obtížné je na festival dostat. "Loni jsme začali s Larsem von Trierem, letos pokračujeme s Michaelem Hanekem. Sekce bude obsahovat deset filmů, počínaje snímkem Tři cesty k moři z roku 1976, adaptací povídky Ingeborg Bachmannové. V ní byste pozdního Hanekeho nehledali, ale cílem sekce je poznat, jak se tvůrce dostal tam, kde je dnes," řekl Jílek.

Videostream označený značkou PROTEXT VIDEO není součástí zpravodajského servisu ČTK, jde o komerční prezentaci zadavatele

Filmový a divadelní režisér a filozof Haneke je známý pro svůj ponurý styl. Jeho filmy často vyobrazují problémy a selhání v moderní společnosti. Za snímky Bílá stuha (2009) a Láska (2012) dostal Zlatý glóbus za nejlepší cizojazyčný film a Zlatou palmu na Filmovém festivalu v Cannes. Za druhý z nich získal také Oscara za nejlepší cizojazyčný film.

Na festival dorazí i významná postava současné ruské kinematografie Alexej German mladší. Jeho filmy s výraznou atmosférou mívají pravidelně premiéru na festivalech v Berlíně či Benátkách, odkud si režisér za svůj třetí film Papírový voják z roku 2008 přivezl i cenu za režii. Jeho festivalově nejúspěšnějším titulem je loňský Dovlatov, který byl do distribuce prodán na všechny kontinenty.

Sekce Východní přísliby přinese pohled do dějin i přítomnosti zemí někdejšího východního bloku. Podoby a důsledky války budou moci diváci prozkoumat ze srbského, ruského i polského pohledu. Chybět ale nebude ani animovaný dokument o válce v Angole natočený podle knihy slavného polského reportéra Ryszarda Kapuscinského.

Po loňské premiéře filmová škola letos znovu zařadila do svého programu filmy natočené ve virtuální realitě. Uskuteční se i site specific akce, kdy se filmy s vězeňskou tematikou spojí s reálným prostředím opuštěné hradišťské věznice. Festival se zaměří i na televizní tvorbu, představí program filmové a audiovizuální výchovy a tradičně nabídne české novinky v letním kině.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2019 ČTK

Reklama

7°C

Dnes je pondělí 18. listopadu 2019

Očekáváme v 1:00 3°C

Celá předpověď