Protesty ve Švýcarsku proti Trumpově účasti na fóru v Davosu

foto Tisíce stoupenců antikapitalismu dnes v Curychu a dalších švýcarských městech protestovaly proti očekávané účasti amerického prezidenta Donalda Trumpa na Světovém ekonomickém fóru (WEF) ve švýcarském horském letovisku Davosu. Levicoví pořadatelé curyšskou akci zorganizovali pod heslem "Trump není vítán" a "Rozdrťe WEF"

Curych - Tisíce stoupenců antikapitalismu dnes v Curychu a dalších švýcarských městech protestovaly proti očekávané účasti amerického prezidenta Donalda Trumpa na Světovém ekonomickém fóru (WEF) ve švýcarském horském letovisku Davosu. Levicoví pořadatelé curyšskou akci zorganizovali pod heslem "Trump není vítán" a "Rozdrťe WEF", informovala agentura Reuters.

Šéf Bílého domu má na fóru globálních byznysmenů a politických lídrů, které začalo dnes, promluvit v pátek. Už dopředu panovaly obavy, že Trumpův záměr odstoupit od pařížské dohody o ochraně klimatu z roku 2015 a jeho protekcionistický program "Amerika na prvním místě" budou během fóra vyvolávat kontroverze.

Demonstranti v Curychu prošli finanční čtvrtí města a nesli transparenty proti globalizaci a poškozování životního prostředí. Místním bankéřům úřady doporučily, aby se raději drželi stranou. Vedení města akci schválilo. Další manifestace se konaly v Ženevě, Lausanne a Fribourgu.

Proti Trumpově návštěvě se už na začátku měsíce uskutečnila demonstrace v metropoli Bernu. Tento protest se nicméně obešel bez incidentů, na rozdíl od násilných demonstrací proti WEF v několika švýcarských městech na začátku tohoto století.

Na bezpečnost během Světového ekonomického fóra dohlíží 4000 švýcarských vojáků a 1000 policistů, nad místem konání byla vyhlášena bezletová zóna.

Letošní, 48. ročník, se nese v duchu motta "Vytváření sdílené budoucnosti v roztříštěném světě". Akce se ve čtvrtek zúčastní i český premiér Andrej Babiš.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2018 ČTK

Reklama

8°C

Dnes je středa 14. listopadu 2018

Očekáváme v 1:00 1°C

Celá předpověď