Protesty v Íránu už mají přes 20 obětí, USA chtějí jednání RB OSN

foto Protivládní protesty v Teheránu.

Teherán - Při protirežimních demonstracích v Íránu v noci na dnešek zahynulo dalších devět lidí. Oznámila to íránská státní televize. Protesty motivované špatnou ekonomickou situací začaly minulý čtvrtek a mají dosud přes 20 obětí, z nichž nejméně 16 jsou demonstranti. V Teheránu skončilo od soboty za mřížemi podle dnešních zpráv stovky lidí. Duchovní vůdce ajatolláh Alí Chameneí řekl, že Íránce k protestům provokují nepřátelé Íránu. Řada zemí vyjádřila nad násilnostmi znepokojení a Washington žádá jednání Rady bezpečnosti OSN a Rady OSN pro lidská práva.

Motivem demonstrantů je špatná ekonomická situace a podle některých komentářů také beznaděj, protože životní úroveň se nelepší ani za prezidenta Hasana Rúháního, považovaného za stoupence reforem.

Incidenty v noci na dnešek se staly podle televize v centrální části země. Ve městě Kahdarídžán demonstranti zaútočili na policejní stanici a pokusili se ukrást zbraně. O život tam přišlo šest lidí. Další dva - 11letý chlapec a dvacetiletý muž - zemřeli ve městě Chomejní Šahr; v nedalekém Nadžafabádu byl loveckou zbraní zabit člen revolučních gard. Íránská agentura ILNA dnes oznámila s odvoláním na teheránského viceguvernéra, že za minulé tři dny bylo v Teheránu pozatýkáno 450 lidí.

Polooficiální agentura Tasním citovala předsedu teheránského revolučního soudu Músu Ghazanfarábádího, podle kterého některým zatčeným hrozí i trest smrti. Mohou být totiž obviněni z vedení války proti Bohu, což íránská justice trestá smrtí.

Chameneí na své internetové stránce napsal, že "nepřátelé Íránu v minulých dnech využili všechny prostředky včetně peněz, zbraní a politického i tajného aparátu, aby vyprovokovali problémy v islámské republice".

Nepokoje v zemi, která je třetím největším producentem ropy v rámci kartelu OPEC, dnes přispěly k dalšímu růstu cen ropy, které se tak dostaly na nejvyšší hodnotu od poloviny roku 2015. Později ropa ale zisky smazala a začala mírně oslabovat. Podle zdrojů z odvětví protesty neměly dopad na těžbu ani na vývoz suroviny.

České ministerstvo zahraničí dnes doporučilo českým občanům v Íránu, aby se neúčastnili demonstrací a aby se vyhnuli místům, kde se protesty konají. Situace v hlavních turistických lokalitách je ale podle Černínského paláce zatím bezproblémová .

Situaci v Íránu sledují i další země. Americký prezident Donald Trump v dnešním tweetu napsal: "Íránci konečně jednají proti brutálnímu a zkorumpovanému režimu. Mají málo jídla, vysokou inflaci a žádná lidská práva." Washington také vyzval Teherán, aby občanům neblokoval přístup na sociální sítě, a zároveň vybídl Íránce, aby používali virtuální soukromé sítě (VPN), jež umožňují dostat se na zablokované webové stránky. Americká velvyslankyně při OSN Nikki Haleyová krátce nato vyzvala Radu bezpečnosti OSN a Radu OSN pro lidská práva, aby ohledně situace v Íránu zahájily mimořádná jednání.

Británie vyzvala Írán ke smysluplné debatě. Izrael už v pondělí podpořil demonstranty, Německo je znepokojeno tím, že při protestech umírají lidé, a stejné zneklidnění vyjádřila Francie. Turecko má obavy, že se protesty rozrůstají. Syrské ministerstvo zahraničí projevilo solidaritu se spojeneckým Íránem.

Tajemník íránské národní bezpečnostní rady Alí Šamchání prohlásil, že některé země vedou proti Íránu válku prostřednictvím internetu a sociálních sítí. Za nepokoji podle něj stojí USA, Británie a Saúdská Arábie.

Současné protesty jsou hodnoceny jako největší od znovuzvolení bývalého prezidenta Mahmúda Ahmadínežáda v roce 2009. Tehdy zemřelo podle oficiálních údajů kolem 30 lidí, podle neoficiálních zdrojů až dvojnásobek. Ahmadínežád byl zvolen podruhé jako kandidát konzervativců a mnozí Íránci tvrdili, že volby byly zmanipulované.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2018 ČTK

Reklama

11°C

Dnes je úterý 23. října 2018

Očekáváme v 3:00 5°C

Celá předpověď