Protesty v Íránu podle ministerstva nepřežilo 25 lidí

foto Protivládní protesty v Teheránu.

Teherán - Při nedávných demonstracích v Íránu přišlo o život 25 lidí. Sdělil to dnes mluvčí ministerstva spravedlnosti Gholámhosejn Mohsen Edžeí, podle kterého žádnou z obětí nezastřelily pořádkové síly.

"Dvacet pět osob - obyčejní lidé a členové našich bezpečnostních sil - bylo při nedávných nepokojích zabito, ale ani jednu nezabily bezpečnostní síly, protože měly rozkaz nepoužít zbraně," tvrdil mluvčí.

Protesty proti špatné ekonomické situaci začaly 28. prosince a trvaly do 1. ledna. Dosud se uvádělo, že střety s policií nepřežilo 21 lidí, hlavně demonstrujících.

Mohsen Edžeí oběti nespecifikoval, podle původních informací přišlo o život také pět civilistů z ciziny a dva členové pořádkových sil.

Mohsen Edžeí dnes řekl, že ze zatčených bylo v sobotu ještě za mřížemi 465 osob, z nichž 55 je vězněno v Teheránu. Přiznal také, že jeden ze zadržených je člověk s dvojím občanstvím, což dále neupřesnil. Tato osoba prý byla přistižena při natáčení záběrů z protestů.

Jeden z íránských poslanců tento týden tvrdil, že zadrženo bylo 3700 lidí. Policie oznámila, že většina už je na svobodě.

Protesty, které postupně přerostly v protivládní demonstrace, jsou považovány za největší od roku 2009, kdy Íránci vyšli do ulic po druhém zvolení Mahmúda Ahmadínežáda prezidentem. Podle nich volby provázely podvody.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2018 ČTK

Reklama

12°C

Dnes je úterý 25. září 2018

Očekáváme v 17:00 13°C

Celá předpověď