Prostory v nejvyšší budově v Česku jsou téměř obsazené

foto Nejvyšší budova České republiky AZ Tower, 24. března 2023, Brno.

Brno - Většina prostor v nejvyšší budově v Česku, kterou je se svými 111 metry už deset let brněnská AZ Tower, je v současnosti obsazená. Výjimkou je 1100 čtverečních metrů ve druhém a třetím podlaží, kde končí práce na modernizaci. Prohlídky pro veřejnost, o které byl v minulosti velký zájem, skončily s covidovou pandemií, správa budovy uvažuje o jejich obnovení. ČTK to řekl Ondřej Stojaspal, předseda Sdružení vlastníků jednotek.

"Prohlídky pro veřejnost aktuálně nejsou pořádány, byly zastaveny v souvislosti s minulou epidemií a v současnosti přemýšlíme nad modelem, který by byl s ohledem na zajištění bezpečnosti návštěvníků a obvyklý provoz budovy vhodný. Prakticky každý týden jsme dotazováni na možnosti návštěvy vyhlídkové plošiny budovy jednotlivci i skupinami osob," uvedl Stojaspal.

AZ Tower má 30 nadzemních a dvě podzemní podlaží. Je navržena jako multifunkční komplex. Ve třípodlažním podstavci jsou umístěny obchody a další komerční prostory. Ve věži jsou pak kanceláře a v horních patrech 17 apartmánů. Neobvyklý tvar budově vtiskla brněnská Architektonická kancelář Burian-Křivinka.

Budova je vybavena třicetimetrovými hloubkovými energetickými pilotami, které díky tepelným čerpadlům v zimě jímají teplo a v létě ochlazují. Celou jižní fasádu výtahové šachty, která má plochu 700 metrů čtverečních, pokrývají fotovoltaické panely, které dodávají elektrickou energii do společných prostor budovy.

"Technologie fotovoltaiky a tepelných čerpadel instalovaných v budově se velmi osvědčily a v dnešní době přestavují znatelnou úsporu provozních nákladů. Náklady na provoz a údržbu těchto technologií jsou v porovnání s jejich přínosem prakticky nevýznamné, žádná větší oprava nebyla potřebná a ani tomu nic nenasvědčuje. V současnosti zvažujeme rozšíření fotovoltaiky a projekt zelené střechy ve 4. podlaží budovy," uvedl Stojaspal.

Za projektem AZ Tower stál brněnský developer Properity a jihlavská developersko-stavební společnost PSJ, která byla generálním dodavatelem stavby. Od roku 2020 vlastní budovu investiční skupina Natland Tomáše Rašky, která ji koupila od firmy Couf trade advokáta Jana Pavelky.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2023 ČTK

Reklama

22°C

Dnes je úterý 30. května 2023

Očekáváme v 15:00 22°C

Celá předpověď