Proruští separatisté v Doněcku ukončili blokádu hotelu s pozorovateli OBSE

foto Proruští separatisté a pozorovatelé OBSE (v pozadí) ve východoukrajinské obci Shirokyne.

Doněck - Proruští separatisté v ukrajinském Doněcku dnes ukončili blokádu hotelu, ve kterém jsou ubytováni pozorovatelé z Organizace pro bezpečnost a spolupráci v Evropě (OBSE). Informovala o tom agentura Reuters. Pozorovatelé kvůli blokádě nemohli déle než týden hotel opustit a museli pozastavit svou monitorovací misi.

Separatisté blokádu zahájili v reakci na zajetí jednoho z jejich vojáků ukrajinskou armádou. Požadovali, aby OBSE pomohla zajistit vojákovo propuštění. Dnes však demonstranti podle informací Reuters odstranili své stany postavené před hotelem a pozorovatelé OBSE vyšli z budovy. Jeden z účastníků blokády označil za příčinu ukončení protestu zhoršující se situaci kolem covidu-19.

Ministryně zahraničí samozvané Doněcké lidové republiky Natalja Nikonorová uvedla, že protestující blokádu ukončili před zákazem veřejných akcí, který kvůli pandemii vstoupí v platnost v pondělí. "Od pondělí by byl tento protest nezákonný," řekla telefonicky agentuře Reuters.

Podle zdroje ze západních diplomatických kruhů je ale možné, že separatisté použili pandemii pouze jako záminku. "Domnívám se, že je to zástěrka k odvolání (protestu)," uvedl zdroj. "Fíkový list, který má zajistit, aby to nevypadalo jako porážka," dodal.

Konflikt na východě Ukrajiny vypukl poté, co protesty v zemi v roce 2014 svrhly proruského prezidenta Viktora Janukovyče. Rusko následně anektovalo ukrajinský poloostrov Krym a podpořilo ozbrojené povstání proruských separatistů v Donbasu; Moskva ovšem popírá, že by se v konfliktu aktivně angažovala. Velké boje na východě Ukrajiny, které si vyžádaly na 14.000 životů, utichly po uzavření mírových dohod v Minsku v roce 2015. Žádné příměří se však nepodařilo zcela udržet.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2022 ČTK

Reklama

16°C

Dnes je středa 25. května 2022

Očekáváme v 21:00 14°C

Celá předpověď