Proruští separatisté na proces s obránci Azovstalu prý pozvou i zástupce Západu

foto Na fotografii z videa ruského ministerstva obrany opouštějí ukrajinští vojáci 20. května 2022 ocelárnu Azovstal v Mariupolu.

Moskva - Proruští separatisté ze samozvané Doněcké lidové republiky (DNR) na chystaný soudní proces se zajatými ukrajinskými obránci mariupolských oceláren Azovstal pozvou zástupce různých zemí, včetně těch západních. Dnes to podle agentury Interfax řekl lídr DNR Denis Pušilin.

Uvedl, že na ustanovení tribunálu pracuje úřad generálního prokurátora DNR "za pomoci příslušných orgánů Ruské federace". Podle Pušilina by se procesu mělo zúčastnit co nejvíce představitelů z různých zemí. "Řada zemí už předběžně vyjádřila souhlas s účastí na mezinárodním tribunálu," řekl. O které státy jde, ale neuvedl.

Metalurgický areál v jihoukrajinském Mariupolu byl poslední baštou ukrajinské obrany strategicky položeného přístavního města. Moskva jeho dobytí oznámila v pátek, ukrajinští vojáci podle ní kapitulovali a 1900 jich je v ruském zajetí. Britské zpravodajské služby počet zajatců odhadují na 1700.

Státní duma, dolní komora ruského parlamentu, dříve navrhla zákaz výměny zajatců z pluku Azov, jehož příslušníci z velké části mariupolské ocelárny bránili. Předseda Státní dumy Vjačeslav Volodin řekl, že případné výměny by se neměly vztahovat na "nacistické zločince". Šéf zahraniční výboru dolní komory ruského parlamentu Leonid Sluckij, který dříve během nynějšího konfliktu byl součástí ruského týmu pro vyjednávání s Ukrajinou, nedávno řekl, že Rusko by v případě bojovníků z Azovstalu mělo zrušit moratorium na trest smrti.

Ministerstvo obrany v Moskvě dnes informovalo, že ruští vojáci odminovali přístupové cesty k mariupolskému přístavu a odstranili nevybuchlou munici z vod kolem přístavu. Z plavebního koridoru odstranili loď ukrajinské pobřežní stráže, kterou potopila ukrajinská armáda.

Mariupol je jedním z nejvýznamnějších ukrajinských obchodních přístavů. Jeho ovládnutí je pro Rusko největším úspěchem současné invaze na Ukrajinu. Jeho dobytím se mu otevřel pozemní přístup na Krym, který Ukrajině zabralo před osmi lety.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2022 ČTK

Reklama

21°C

Dnes je středa 6. července 2022

Očekáváme v 21:00 16°C

Celá předpověď