Prokuratura: Ani pět let po "majdanu" není zjednána spravedlnost

foto Památník hrdinů "nebeské setniny", obětí krvavých událostí na kyjevském náměstí Nezávislosti (Majdan) před pěti lety, které vyústily v pád proruského režimu prezidenta Viktora Janukovyče.

Kyjev - Pět let po krvavých násilnostech na kyjevském náměstí Nezávislosti, které si vyžádaly více než stovku mrtvých, stále ještě nejsou známi a usvědčeni všichni viníci. V Kyjevě to dnes prohlásil náčelník vyšetřovací správy ukrajinské generální prokuratury Serhij Horbaťuk. Soudy projednávají téměř 300 trestních kauz, odsouzeno ale bylo zatím jen devět lidí. Za neuspokojivý stav může podle Horbaťuka politické vedení státu a špatně fungující justice.

Vyšetřování událostí vedoucích v roce 2014 k pádu proruského prezidenta Viktora Janukovyče dostatečně nepokročilo proto, že ukrajinské vedení, ministerstvo vnitra ani velitelé policie neposkytují vyšetřovatelům dostatečnou podporu, řekl Horbaťuk. V policejních orgánech podle něj stále pracuje 36 osob podezřelých z podílu na krvavých incidentech v Kyjevě v únoru 2014. Deset z nich zastává velitelské funkce. Vyřizování jednotlivých kauz ukrajinské soudy zdržují, řekl zástupce generální prokuratury.

Ukrajinci protestovali proti Janukovyčově režimu od listopadu 2013 v Kyjevě a dalších ukrajinských městech. Na řadě míst se policie dopustila proti demonstrantům násilí, mrtví a zranění byli hlášeni už před kritickými dny 18. až 20. února 2014, kdy incidenty vyvrcholily v centru Kyjeva střelbou do davu protestujících.

Podle listu Ukrajinska pravda se v současné době na Ukrajině prošetřuje 4700 případů násilí proti civilnímu obyvatelstvu z let 2013-14. Obviněno bylo 442 osob, trestní spisy 289 z nich byly odeslány soudům. Vina byla prokázána 52 lidem, devět jich bylo odsouzeno k nepodmíněným trestům.

Mezinárodní organizace Amnesty International (AI) dnes vydala prohlášení, v němž Ukrajinu ostře kritizuje za nedostatečně efektivní vyšetřování zločinů spáchaných před pěti lety. "Tato doba je dostatečně dlouhá pro nastolení spravedlnosti. Pro většinu obětí, které trpěly vinou policie, je ale spravedlnost stále nedostupná," uvádí se v prohlášení. "Ukrajinští politici dali nejeden halasný slib, ale čas a fakta hovoří samy za sebe," konstatovala AI a dodala, že státní moc musí vyšetřovatele ochránit před politickým nátlakem.

Postup státních orgánů dnes na tiskové konferenci v Kyjevě obhajovala Iryna Lucenková, představitelka prezidenta v kyjevském parlamentu a předsedkyně parlamentní frakce vládní strany Blok Petra Porošenka. Projednávané případy podle ní vyžadují "projít stovkami, ba tisíci expertíz, provést tisíce, ba desetitisíce výslechů". V jiných zemích podle Lucenkové takový proces trvá desítky let.

Vyšetřování ale bylo už ukončeno a spisy mohou být odeslány soudům, řekla poslankyně. "Viníci byli určeni a objednavatelé nalezeni," konstatovala bez dalších podrobností. Soudní řízení podle ní potrvá nejméně rok.

Tusk s Porošenkem uctili památku obětí krvavých událostí v Kyjevě

Předseda Evropské rady Donald Tusk dnes v doprovodu ukrajinského prezidenta Petra Porošenka uctil památku obětí krvavých událostí na kyjevském náměstí Nezávislosti (Majdan) před pěti lety, které vyústily v pád proruského režimu prezidenta Viktora Janukovyče. Tusk označil Ukrajince za vzor pro ostatní a později v ukrajinském parlamentu prohlásil, že bez Ukrajiny nemůže Evropa existovat.

"Ukrajinci jsou inspirací pro nás všechny. Když je třeba, jsou to hrdinové. Když je zapotřebí, tak jsou pragmatici, kteří stojí pevně na zemi," napsal na twitteru Tusk. Dopoledne položil věnec u památníku více než stovky lidí, kteří během demonstrací v Kyjevě a dalších městech zahynuli.

"Společně s předsedou Evropské rady Donaldem Tuskem jsme uctili památku hrdinů nebeské setniny," napsal na twitteru Porošenko, který pro oběti z Majdanu použil na Ukrajině běžného označení. "Čest a sláva jejich památce. Hrdinové nikdy neumírají," dodal.

Při setkání s Porošenkem před pietním aktem Tusk ocenil reformní úsilí ukrajinského prezidenta. Podle jeho slov si Kyjev díky hlubokým strukturálním změnám vysloužil velké uznání nejen v Bruselu, ale ve všech evropských metropolích.

Z Majdanu odjel Tusk do ukrajinského parlamentu, kde v projevu v ukrajinštině ujistil zákonodárce, že Evropa nikdy neuzná ruskou anexi autonomního poloostrova Krym a nikdy se nesmíří s násilnými akty v Azovském moři.

"Bez Ukrajiny nemůže Evropa existovat a bez bezpečné Ukrajiny nemůže být ani bezpečná Evropa," řekl Tusk. Uvedl také, že z toho, co si člověk myslí o Ukrajině, lze určit, co si myslí o Evropě.

Odpoledne Tuska čeká jednání s předsedou ukrajinské vlády Volodymyrem Hrojsmanem.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2019 ČTK

Reklama

25°C

Dnes je pondělí 17. června 2019

Očekáváme v 9:00 20°C

Celá předpověď