Projekt Opravme Česko chce udržet výrobky co nejdéle v ekonomice

foto Práce - ilustrační foto.

Praha - Výrobek na spravení mohou lidé dnes odpoledne přinést do pražského Kampusu Hybernská. Koná se zde akce Opravme Česko, kterou pořádá Opravárna - síť hobby opravářů i odborných servisů v ČR. Na programu jsou opravárenské workshopy, přednášky na témata opravárenství, prevence vzniku odpadu a cirkulární ekonomiky a také praktické ukázky oprav včetně možnosti přinést svůj výrobek na spravení. Cílem projektu Opravme Česko je, aby výrobky vydržely co nejdéle v ekonomice.

Opravárna je webová aplikace na nalezení opraváře v blízkém okolí za nejnižší cenu. V současné době je zde zaregistrováno přes 950 opravářů a servisů po celé republice. "Ve větších městech dostává nyní zákazník i více než pět nabídek na opravu, takže si může na základě hodnocení od ostatních zákazníků a nabídnuté ceny vybrat nejvýhodnější nabídku od opraváře ve svém blízkém okolí," uvádí web.

Ve spolupráci se Sdružením českých spotřebitelů a dalšími partnery z řad firem, statní správy i nadnárodních organizací spustila nyní Opravárna projekt Opravme Česko. Cílem projektu je, aby výrobky vydržely co nejdéle v ekonomice a pokud už doslouží, aby byly odevzdány k odborné recyklaci.

"Chceme motivovat výrobce, zejména české a evropské, aby vyráběli kvalitně. Bude to jejich konkurenční výhoda na trhu," uvedli organizátoři. Stejně tak chtějí pracovat s prodejci, aby měli v sortimentu výhradně kvalitní značky s vysokou opravitelností. Z dat svého webu budou pravidelně vydávat žebříčky opravitelnosti výrobků. Výrobci a prodejci, kteří se zaměří na výrobky s lepší opravitelností, budou pravidelně oceňováni certifikátem kvality Životnost PLUS. Zveřejňovat ale budou i "šmejdy roku", tedy výrobky, které jsou úmyslně konstruovány tak, aby opravit nešly.

Akci Opravme Česko bude Opravárna pořádat postupně ve všech krajských městech.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2019 ČTK

Reklama

24°C

Dnes je pátek 23. srpna 2019

Očekáváme v 5:00 13°C

Celá předpověď