Programové skupiny koalic začínají jednat o programu vznikající vlády

foto Ilustrační foto - Místopředseda Starostů a poslanec Petr Gazdík ve volebním štábu Pirátů a Starostů během voleb do Poslanecké sněmovny, 9. října 2021, Praha.

Praha - Programové skupiny koalic Spolu (ODS, KDU-ČSL a TOP 09) a Pirátů se Starosty a nezávislými (STAN) již začaly pracovat na programových prioritách chystané vlády obou uskupení. Některé se začnou scházet už v nejbližších hodinách, řekl ČTK místopředseda STAN Petr Gazdík. Jejich hlavní prací je nejprve porovnat programy obou koalic, najít shody, rozpory, ale i věci, které jsou v některém z programů navíc.

Koalice se ve středu domluvily na vzniku šesti vyjednávacích skupin, které budou jednat o programu. V první se bude jednat o zahraničních věcech, obraně a unijních záležitostech, v další se diskuse budou týkat financí, dopravy, průmyslu a obchodu. Společně se pak bude jednat o zdravotnictví a sociálních věcech, v další skupině o zemědělství, životním prostředí a venkovu, dále pak o spravedlnosti, vnitru a digitalizaci a v poslední skupině o školství a kultuře.

V jednotlivých skupinách budou mít všechny strany po jednom zástupci. Gazdík je za STAN členem skupiny, která se zabývá školstvím. "Začneme se scházet v nejbližších hodinách. Už spolu komunikujeme, pracujeme na schůzce a dokumentech, protože ten čas je omezený," uvedl.

Kandidát na premiéra Petr Fiala (ODS) ve středu po prvním jednání Spolu a Pirátů se STAN novinářům řekl, že obě uskupení chtějí podepsat koaliční smlouvu nejpozději 8. listopadu, kdy se bude konat ustavující schůze Sněmovny.

Skupiny budou porovnávat programy obou koalic. "Mají zjistit, v čem se shodujeme, co má která koalice navíc a v čem se neshodujeme," uvedl Gazdík. V případě, že se programové týmy nedohodnou, zda některý z bodů navíc do společného programu zařadit, nebo nenajdou kompromis u sporných záležitostí, předají záležitost skupině na úrovni lídrů koalic.

Už před volbami na programový nesoulad mezi konzervativní částí koalice a liberálními Piráty upozornil předseda lidovců Marian Jurečka, když formuloval a později vzal zpět požadavek, aby koaliční partneři KDU-ČSL - ODS a TOP 09 - nedovolili v případné budoucí vládě schválení manželství pro stejnopohlavní páry. "Fandíme manželství pro všechny! Budeme bojovat za vše, co jsme slíbili: za lidská práva a svobody, včetně zrovnoprávnění sňatků osob stejného pohlaví. Vnímáme ale, že jde o téma, na kterém není v koalicích shoda, a nebude lehké ho prosadit. Uvidíme, co vyjednáme, držte nám palce," uvedla dnes místopředsedkyně Pirátů Olga Richterová.

Vítězná koalice Spolu a ve volbách třetí koalice Pirátů se STAN se v sobotu po volbách dohodly na úmyslu vytvořit společně většinovou vládu. V memorandu požádaly prezidenta Miloše Zemana, aby pověřil Fialu jednáním o sestavení kabinetu a deklarovaly, že nebudou o budoucí vládě jednat s žádným jiným politickým subjektem.

Gazdík dnes zopakoval, že jednání se zatím týkají programu, nikoliv rozdělení ministerstev a jejich personálního obsazení. "Na resorty dojde až nakonec. Nejprve se musí vyřešit i jejich počty a obsah, zda se bude například něco přidávat," vysvětlil.

Složení vyjednávacích týmů:

ODS KDU-ČSL TOP 09 STAN Piráti
Zahraniční věci, EU, obrana Jana Černochová Ondřej Benešík Ondřej Kolář Martin Dvořák Jan Lipavský
Finance, průmysl a obchod, doprava Zbyněk Stanjura Jan Kasal Jan Jakob Věslav Michalik Lukáš Wagenknecht
Sociální věci, zdravotnictví Roman Kraus Šárka Jelínková Vlastimil Válek Viktor Vojtko Olga Richterová
Životní prostředí, zemědělství, místní rozvoj Alexandr Vondra Petr Hladík Tomáš Tesař Lukáš Vlček Radek Holomčík
Spravedlnost, vnitro, digitalizace Martin Kupka Jan Bartošek Martin Plíšek Vít Rakušan Jakub Michálek
Školství, kultura Martin Baxa Marek Výborný Jan Grulich Petr Gazdík Lukáš Bartoň

 

Zdroj: zdroje ČTK

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2021 ČTK

Reklama

1°C

Dnes je sobota 27. listopadu 2021

Očekáváme v 23:00 1°C

Celá předpověď