Prodeje elektromobilů v Číně rekordně vzrostly

foto Elektromobil BYD

Už těsně k hranici šesti miliónů kusů se během loňského roku dostal objem trhu s elektrickými automobily v Číně. Ten je největší na světě. Podle údajů portálu EV se vloni v této komunistické zemi zaregistrovalo do provozu 5,92 milionů „čistých“ elektromobilů a vozidel s pohonem typu plug-in hybrid. Převahu měla výhradně elektrická auta, jejichž podíl na celkovém trhu s novými osobními vozidly činil 22 procent. V absolutních číslech se jedná o 4,35 miliónu aut. Plug-in hybridů si lidé koupili 1,6 miliónu, což znamená osmiprocentní díl celkového koláče.

Oproti předloňskému výsledku si elektrická auta v roce 2022 polepšila o 83 procent. Samotný prosinec byl také nejlepší v historii. Lidé a firmy si z autosalonů čínských prodejců odvezli přes 670 000 nových aut, které jsou schopné bez produkování emisí v místě svého provozu ujet minimálně desítky kilometrů.

Nejdůležitějším hráčem na trhu je značka BYD, která je (po započtení plug-in hybridních verzí) také největším světovým výrobcem elektrických aut. Až za ní je Tesla.

BYD má v první desítce nejžádanějších elektrických vozů v Číně hned šest svých typů. V prosincové statistice dokonce sedm.

Absolutně nejprodávanějším elektromobilem v Číně bylo v roce 2022 SUV BYD Song Plus, které je k mání v plně elektrické i plug-in hybridní verzi. Za rok si na své konto připsalo 477 000 čárek.

Jedná se o rodinný model s délkou karosérie 470 centimetrů a výškou 168 centimetrů. V elektrické variantě ho pohání agregát s výkonem 184 koňských sil, který roztáčí pouze přední kola. Auto se rozjede z nuly na sto během 7,7 sekund a maximální rychlost je 180 kilometrů.

V podlaze je zabudována baterie typu LiFePo, která má kapacitu 71,7 kWh. Podle staršího homologačního cyklu NEDC má být Song Plus schopen ujet na jedno nabití 505 kilometrů.

 Autonaelektřinu.cz

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2023 ČTK

Reklama

27°C

Dnes je pátek 29. září 2023

Očekáváme v 21:00 21°C

Celá předpověď