Prodeje elektromobilů jsou nejnižší v bývalých socialistických zemích

foto Nabíjení elektromobilu Renault Zoe

Praha - Evropskou jedničkou v prodejích elektromobilů a vozů s pohonem plug-in hybrid se v loňském roce stalo Německo. Vyplývá to z konečné statistiky registrací vozidel v roce 2020, kteerou vypracovalo Evropské sdružení výrobců automobilů (ACEA).

Současně se v této zemi také registrace vozidel schopných ujet bez místních emisí alespoň desítky kilometrů meziročně zvýšily o nejvyšší procento. Konkrétně o 263 procent. Na předních místech žebříčku zemí s nejvyššími prodeji elektrických vozidel jsou pak další bohaté západoevropské země. Druhá je tedy Francie a třetí Velká Británie. Za nimi následují Norsko a Nizozemsko.

Česká republika skončila v konečném účtování na 18. pozici, přičemž ze zemí bývalého socialistického tábora ji předstihlo nejen mnohem lidnatější Polsko, ale rovněž Maďarsko.

Právě státy, které dříve patřily do takzvaného “Sovětského bloku” jsou v elektrifikaci osobní dopravy hodně pozadu. Hned za Kyprem jsou totiž na druhém až čtvrtém místě odspodu všechny tři pobaltské země – Lotyšsko, Estonsko a Litva. Směrem vzhůru pak následují Chorvatsko, Slovensko a Slovinsko.

Elektromobily nejsou v současné době v oblibě také například v Řecku, naopak například v Portugalsk se během loňského roku zaregistrovalo do provozu bezmála dvacet tisíc “čistých” elektromobilů a plug-in hybridů. To je skoro čtyřnásobně více než v Česku.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2021 ČTK

Reklama

20°C

Dnes je čtvrtek 23. září 2021

Očekáváme v 17:00 21°C

Celá předpověď