Prodej užitkových vozů v unii šel v září dolů o více než desetinu

foto Kamiony - ilustrační foto.

Automobilky v Evropské unii prodaly v měsíci září o 12 procent méně užitkových aut než ve stejném období loňského roku. V Německu, nejsilnější ekonomice na kontinentu, si zákazníci pořídili těchto vozidel ve stejném období o pětinu méně.

Nedostatek čipů, potřebných pro automobilovou výrobu, způsobil propad na evropském trhu s užitkovými vozy. V září se těchto aut, v porovnání se zářím 2020, prodalo o 143 tisíc méně, což představuje pokles o 12,3 procenta. Informovala o tom Evropská asociace výrobců automobilů (ACEA), která je hlavní lobbistickou a normalizační skupinou tohoto oboru v EU. 

Nejsilněji zasaženou zemí je podle stejného zdroje Španělsko, v němž byla přihlášena do provozu o více než čtvrtina užitkových vozů než v září loňského roku. Německo hlásí manko ve výši jedné pětiny. 

V konfrontaci s prvními devíti měsíci s datem 2020 stoupl ve stejném období letošního roku počet prodaných užitkových aut v EU na 1,4 milionu. Toto navýšení odpovídá necelé jedné pětině. Nejdůležitější segment lehkých užitných vozů do 3,5 tuny se dostal na 1,2 milionu. Procentuálně nejvyšší skok zaznamenala nákladní auta nad 16 tun, jeho plus činí 28 procent. 

Evropská komise loni v prosinci ve Strategii pro udržitelnou a inteligentní mobilitu – nasměrování evropské dopravy do budoucnosti podtrhla, že ekologizace mobility musí znamenat pro dopravu v unii novou cestu růstu. 

 “Mobilita v Evropě by měla být založena na účinném a vzájemně propojeném multimodálním dopravním systému osobní i nákladní dopravy, vylepšeném dostupnou vysokorychlostní železniční sítí, hustou infrastrukturou pro dobíjení a doplňování paliva dopravních prostředků s nulovými emisemi a dodávkami obnovitelných a nízkouhlíkových paliv a čistší a aktivnější mobilitou v ekologičtějších městech, která přispívá ke zdraví a dobrým životním podmínkám jejich občanů,” uvedla komise ve sdělení Evropskému parlamentu, Radě EU, Evropskému hospodářském a sociálnímu výboru a Výboru regionů.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2023 ČTK

Reklama

12°C

Dnes je sobota 1. dubna 2023

Očekáváme v 19:00 8°C

Celá předpověď