Prodej nových aut v Číně v srpnu meziročně klesl o 18 procent

foto Automobily na silnici. Ilustrační foto.

Peking - Prodej nových aut v Číně se v srpnu meziročně snížil o 17,8 procenta na 1,8 milionu. Největší světový trh s automobily tak klesl čtvrtý měsíc po sobě. Informoval o tom dnes čínský svaz výrobců automobilů (CAAM). Na vině byl globální nedostatek čipů. Prodal se ale opět více než dvojnásobek vozů s alternativním pohonem, v Číně souhrnně označovaných jako NEV (New Energy Vehicles).

Elektrických vozidel poháněných bateriemi, plug-in hybridů a vozidel na vodíkové palivové články se v srpnu prodalo 321.000. Meziročně se tak jejich počet podobně jako v předchozích měsících zvýšil o více než 100 procent.

Za prvních osm měsíců roku se prodej všech nových automobilů zvedl o 13,7 procenta. Čínský trh se tak zotavuje z propadu zapříčiněného pandemií nemoci covid-19. V loňském roce se prodej aut v Číně snížil o 1,9 procenta na 25,27 milionu vozů.

CAAM v červenci uvedl, že předpokládá, že prodej ve zbytku roku zůstane pod relativně vysokými úrovněmi loňských měsíců. Za celý rok by se ale přesto měl zvýšit. Podle dnešního vyjádření analytika Čchen Š'-chua z CAAM bude letošní růst ale slabší než dříve uváděných 6,5 procenta.

Na problémy na trhu s čipy dnes reagoval čínský kontrolní úřad. Pokutoval tři firmy, které se zabývají jejich prodejem, protože podle něj příliš zvyšují ceny. Na svém webu napsal, že dotčené společnosti - Shanghai Chengsheng Industrial, Shanghai Cheter a Shenzhen Yuchang Technologies - dostaly dohromady pokutu 2,5 milionu jüanů (8,3 milionu Kč).

Pokračující celosvětový nedostatek čipů postihl i velké výrobce automobilů, včetně firem Ford Motor, Honda Motor, General Motors a Volkswagen. Mnohé buď přerušily, nebo omezily výrobu.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2021 ČTK

Reklama

13°C

Dnes je úterý 26. října 2021

Očekáváme v 17:00 13°C

Celá předpověď