Prodej aut v Číně se v březnu zvýšil o 75 procent, roste už 12 měsíců

foto Ilustrační foto - Zákazník s rouškou proti koronaviru si prohlíží automobil vystavený na autosalonu v Pekingu.

Peking - Prodej nových automobilů v Číně se v březnu meziročně zvýšil o 75 procent na 2,53 milionu, nárůst vykazuje už 12 měsíců za sebou. Oznámil to dnes čínský svaz výrobců automobilů (CAAM). Varoval však před negativními dopady globálního nedostatku čipů na čínský automobilový průmysl.

Prodej automobilů s alternativním pohonem, označovaných jako NEV (New Energy Vehicles), vzrostl o 239 procent na 226.000. Kategorie NEV zahrnuje čistě elektrické vozy, hybridní automobily a vozy s vodíkovým pohonem.

Čína v roce 2009 vystřídala Spojené státy na postu největšího automobilového trhu světa. Je důležitým odbytištěm i pro českého výrobce automobilů Škodu Auto.

Poptávka na globálním automobilovém trhu se nyní zotavuje z útlumu způsobeného pandemií covidu-19. Čínský trh zasáhlo šíření koronaviru už začátkem loňského roku, zemi se však podařilo epidemii rychle dostat pod kontrolu a obnovit hospodářský růst.

V poslední době se nicméně automobilový průmysl po celém světě potýká s výrobními problémy kvůli nedostatku čipů. CAAM předpokládá, že tento nedostatek bude mít ve druhém čtvrtletí na výrobu automobilů v Číně větší negativní dopad než v prvních třech měsících roku.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2021 ČTK

Reklama

18°C

Dnes je středa 12. května 2021

Očekáváme v 21:00 13°C

Celá předpověď