Proč bolí klouby

foto Nohy. Koleno. Péče o pokožku. Ilustrační foto

Asi neexistuje člověk, kterého by nikdy v životě nebolely klouby. Někdy bolavé klouby možná pomohou k přesnější předpovědi změny počasí, ale každý, kdo někdy zažil pořádnou bolest kloubů, by se bez takové výsady jistě rád obešel. Pokud se bolest objeví v souvislosti s úrazem nebo zvýšenou zátěží kloubu, nebývá o příčině bolestí pochyb. Jiná situace nastává, když nám bolesti kloubů zpestřují život bez zjevného důvodu.

Artróza – metla dospělých kloubů

V našich zeměpisných šířkách způsobuje u dospělých nejčastěji neúrazové bolesti kloubů. Podstatou artrózy jsou degenerativní změny kloubů, „opotřebování“ kloubních ploch. Příčin je mnoho, od metabolických změn po poruchy mechanické, kdy se kloubní plochy poškodí vzájemným nesprávným postavením. Poškození a artróze také snadněji podléhají přetížené klouby například při nadváze. Artróza postihuje nejčastěji kolena a kyčle, ale nevyhýbá se žádným kloubům. Můžete mít klidně i artrózu čelisti. Artrotické klouby bolí při pohybu, potřebují po ránu rozhýbat a postupně se jejich pohyblivost zhoršuje.

Když je v kloubu zánět

Záněty kloubů, artritidy, postihují jak starší a pokročilé, tak děti. Na rozdíl od artrózy kloub při zánětu otéká a nezřídka bývá v kloubu výpotek, „voda“, a kloub je často bolestivý už na pohmat a hřeje. Bolest není tak vázaná na pohyb jako u artrózy. Artritid existuje více druhů.

Revmatoidní artritida, zánět sám o sobě

Při revmatoidní artritidě dochází k zánětu v kloubech jakoby „samo od sebe“. Přesná příčina není dosud odhalena. Toto onemocnění postihuje především klouby rukou, ale nevyhýbá se ani ostatním kloubům. Často vznikají deformace kloubů a výrazné omezení jejich pohyblivosti. Revmatoidní artritida se neomezuje jen na klouby. Poškozené může být i srdce, cévy či krvetvorba.

Dna

Středověké panovníky a bohaté šlechtice trápívala dna. Tento kloubní zánět vzniká díky usazování krystalů kyseliny močové v kloubní dutině. Chuďasové dnou tak často netrpěli, protože kyselina močová se hojně vyskytuje ve zvěřině, která se však na stole nemajetných vyskytovala velmi vzácně. Při dně je kůže nad kloubem často výrazně zarudlá. I když v současnosti zvěřinu nejíme zdaleka tak často jako kdysi, dna nevymizela. Kyselina močová se totiž vyskytuje třeba v uzeninách. Navíc existují metabolické poruchy, které vedou ke zvýšenému usazování kyseliny močové v kloubech i bez konzumace kyseliny močové v potravě.

Infekce v kloubech

Relativně banálním, ale potenciálně závažným důvodem ke vzniku artritidy je infekční zánět kloubu. Kromě toho, že takovou artritidu provázejí často horečky, bývá kloub kromě otoku a bolesti zarudlý jako u dny. Kloub, především kloub kolenní, je oblíbeným útočištěm bakterií způsobujících borreliózu a také původce kapavky, ale nevyhýbají se mu ani jiné bakterie. Prudká infekce může vést k rychlé destrukci kloubu. Takto však naštěstí probíhají jen některé bakteriální infekce kloubů.

Artritida jako spolupasažér

Kloubní zánět doprovází i nemoci, u kterých by vás to nejspíš ani nenapadlo. Například lupénka je sice kožní onemocnění, ale může mít velmi nepříjemný kloubní doprovod v podobě obtíží podobných revmatoidní artritidě včetně nevratné destrukce kloubů. Podobně mohou záněty kloubů doprovázet některé střevní záněty a další celková onemocnění.

Jan Koller z Borussie Dortmund se drží za koleno, které si zranil 24. září v utkání německé první fotbalové ligy s domácím Mohučem. Koller si přetrhl podle první diagnózy zadní křížový vaz v koleni a bude se léčit možná až půl roku.

Léčba na míru

Artróza a jednotlivé druhy artritid mají odlišný průběh, léčbu a prognózu. Proto je třeba kloubní obtíže náležitě vyšetřit a stanovit diagnózu. Neodkládejte proto zbytečně dlouho návštěvu lékaře, zejména pokud máte obtíže, které odpovídají obtížím popsaným u zánětu kloubu. Samoléčba může obtíže zmírnit, ale zřídkakdy vás zbaví onemocnění.

Pohyb a zase pohyb... a životospráva

Sami pro své klouby můžete nejvíce udělat pravidelným pohybem (pozor – pokud již trpíte kloubním onemocněním, je třeba řídit se radami ošetřujícího lékaře, kdy cvičit a kdy nechat postižené klouby v klidu) a dodržováním správné životosprávy včetně udržování tělesné hmotnosti v rozumných mezích.

MUDr. Magdalena Patočková

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2020 ČTK

Reklama

14°C

Dnes je pondělí 25. května 2020

Očekáváme v 3:00 10°C

Celá předpověď