Problémy s očima se nevyhýbají ani dětem

foto Vyšetření zraku, optik, oftalmometr - ilustrační foto.

I když většinu "klasických" očních onemocnění (například šedý zákal nebo makulární degeneraci) pokládáme spíše za záležitost vyššího věku, ve skutečnosti existuje celá řada očních problémů, které se mohou objevit také u dětí. Jejich včasná diagnóza a léčba je přitom klíčová, protože zanedbání očního problému může zrak dítěte negativně ovlivnit na celý jeho budoucí život.

Co může ohrozit dětský zrak

Závažné oční problémy u dětí naštěstí nejsou příliš časté, pokud se však objeví, mohou představovat vážné ohrožení pro vyvíjející se zrak. Vážné poruchy zraku nebo oční problémy by měl zaznamenat dětský lékař při pravidelných prohlídkách, pokud však máte podezření, že se zrakem vašeho dítěte není něco v pořádku, obraťte se na svého pediatra, případně přímo na očního specialistu, sami.

Některé oční problémy dětského věku:

  • Amblyopie (tupozrakost) – jako tupozrakost označujeme stav, kdy mozek přijímá zrakové podněty převážně jen z jednoho oka. Druhé oko je takzvaně "líné" a nepracuje, a proto se v průběhu léčby zdravé oko často zakrývá, aby bylo "líné" oko přinuceno k činnosti. Důležité je poruchu zjistit včas, protože léčba je účinná jen do určitého věku.

  • Ptóza víčka – také u dětí může dojít k ptóze (poklesu) víčka, které kvůli tomu částečně zakrývá oko a brání tak správnému vidění.

  • Šedý zákal u dětí – šedý zákal neboli katarakta je běžný problém starších lidí, ale může se objevit také u dětí. Onemocnění je způsobené zakalením oční čočky, která brání vstupu světelných paprsků do oka a podstatně tak zhoršuje vidění. Většinou je nutná chirurgická léčba.

Zánětlivá onemocnění

Zánětlivá onemocnění oka a okolních struktur jsou v dětském věku dosti častá, naštěstí se většinou nejedná o nic vážného. Pokud si nejsme jisti, vždy onemocnění oka konzultujeme s lékařem, protože i původně malý problém se může změnit v těžký zánět, který pro dětský zrak představuje vážnou hrozbu.

  • Zánět spojivek – virový nebo bakteriální zánět se projevuje zarudlýma očima, zčervenáním spojivek a výtokem z oka, oko může svědit nebo být přecitlivělé na světlo. Virový zánět spojivek je velmi nakažlivý a snadno se přenáší v dětských kolektivech. Příznaky by měly ustoupit během tří až sedmi dnů.

  • Chalazion (vlčí zrno) – jedná se o zánět hluboké mazové žlázy očního víčka. Projevuje se otokem a zarudnutím víčka, později se v místě postižené žlázky objeví tuhá bulka. K léčbě obvykle lékař předepíše mast s obsahem antibiotik. Obsah zanícené žlázky může být také nutné chirurgicky odstranit, nejedná se však o náročný výkon.

  • Ječné zrno – na rozdíl od chalazionu postihuje povrchové žlázky očního víčka. Projevuje se podobně, oční víčko oteče, zčervená a vytvoří se tuhá a bolestivá bulka. V nekomplikovaných případech ječné zrno samo praskne a příznaky vymizí, někdy však může být potřeba léčba antibiotiky nebo drobný chirurgický zákrok.

  • Zánět očnice – záněty očnice vznikají nejčastěji přestupem infekce z vedlejších nosních dutin a projevují se podle závažnosti především otokem postiženého oka, omezením pohyblivosti oka nebo i poruchami vidění. Zánět očnice je vždy závažný stav, který vyžaduje pobyt v nemocnici a nitrožilně podávanou antibiotickou léčbu a v některých případech také větší chirurgický výkon.

 

http://www.zeleny-zakal.cz/novinky/problemy-s-ocima-se-nevyhybaji-ani-detem-614

 

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2021 ČTK

Reklama

15°C

Dnes je neděle 16. května 2021

Očekáváme v 21:00 11°C

Celá předpověď