Pro turisty se zavírají některé kostely, mše budou do 100 lidí

foto Kostel, víra, církev, mše - ilustrační foto.

Praha - Až do odvolání je ode dneška uzavřen pražský kostel sv. Mikuláše na Malé Straně. Uvádí to s odvoláním na nařízení vlády zabránit shromážděním lidí nad 100 osob pražské arcibiskupství na svém webu. Kostel patří k těm, které v Praze turisté nejvíce navštěvují. Opatření se podle arcibiskupství týká především turistického ruchu a možnosti navštívit kostel v době placeného vstupu mezi 9:00 a 17:00. Nedělní mše od 20:30 se konat bude. V katedrále sv. Víta liturgie také pokračují, zrušena je ale bohoslužba, která měla 24. března připomenout výročí zvolení papeže Františka.

Správa Pražského hradu ve středu oznámila, že od 11. března jsou pro turistický provoz zavřené všechny návštěvnické objekty v areálu Pražského hradu včetně katedrály sv. Víta, Václava a Vojtěcha a basiliky sv. Jiří. Na webu katedrály je ale uvedeno, že pravidelný liturgický provoz je zachován v plném rozsahu. "Upozorňujeme však, že (...) může dojít k uzavření vstupu na bohoslužby po dosažení návštěvnosti v počtu 100 osob. V tomto období a vzhledem k aktuálnímu dění je ovšem předpokládaná návštěvnost v případě všech bohoslužeb nižší, proto k účasti na bohoslužbách srdečně zveme," uvádí metropolitní kapitula.

Ruší se bohoslužba, která se měla konat 24. března v 17:00 u příležitosti výročí sedmi let od zvolení argentinského kardinála Jorge Bergoglia papežem Františkem, které připadá na 13. března.

Česká biskupská konference vydala doporučení pro kněze ve farnostech, které se také vztahuje k nařízení vlády zamezit shromažďování více než 100 lidí najednou. Kostely mají nechat otevřené k individuální modlitbě, mohou také věřící navštěvovat doma. Kněží mají před mší použít dezinfekci, podání ruky při mši může nahradit pokývnutí hlavy a z kropenek kostela se má odstranit svěcená voda.

Předseda rady ČBK pro duchovní službu ve zdravotnictví biskup Zdenek Wasserbauer vybídl nemocniční kaplany a kněze, aby nemocné a seniory navštívili vždy, kdy je ohrožen život a je třeba udílet svátosti. Ostatní návštěvy mají zvážit. Zákaz návštěv v nemocnicích a zdravotnických zařízeních by se na ně ale obecně neměl vztahovat, protože by měli být vnímáni v režimu nemocničního personálu, uvedl biskup.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2021 ČTK

Reklama

3°C

Dnes je úterý 9. března 2021

Očekáváme v 13:00 3°C

Celá předpověď