Pro Bidena zazářil ohňostroj i hudební hvězdy, ale bez publika

foto Ohňostroj na počest inaugurace nového amerického prezidenta Joe Bidena.

Washington - Inaugurační den nového amerického prezidenta Joea Bidena ve středu večer místního času zakončily velkolepým představením největší hvězdy amerického showbusinessu. Devadesátiminutový televizní speciál nazvaný Oslavujeme Ameriku odstartoval rockový zpěvák Bruce Springsteen, diváky večerem provedl herec a dvojnásobný držitel Oscara Tom Hanks. Ten připomněl nutnost jednoty nebo oběti, které si vyžádala epidemie covidu-19.

Diváci v přenosu vysílaném všemi hlavními americkými stanicemi mohli zhlédnout například zpěváky Justina Timberlakea, Johna Legenda či Demi Lovatovou, která zazpívala společně s lékaři a zdravotními sestrami z Los Angeles.

Prvního čísla virtuálních oslav k inauguraci Bidena a viceprezidentky Kamaly Harrisové se ze schodů Lincolnova památníku s kytarou v ruce ujal Springsteen se svou písní Land of Hope and Dreams.

Bílý dům se tentokrát zdržel pořádání veřejného koncertu či inauguračního plesu. Oslavy, kterých se běžně účastní statisíce Američanů z celé země, letos neumožnila epidemická situace.

"V několika posledních týdnech, v několika posledních letech, jsme byli v naší zemi svědky hlubokého rozkolu a nevraživosti. Dnes se však zamyslíme nad Spojenými státy americkými," přivítal diváky Hanks. K jednotě znovu vyzval v krátkém vystoupení i Biden.

Kromě celebrit se na obrazovkách objevili i kurýr, učitelka či osmiletá dívenka - program totiž jeho autoři zamýšleli jako "poklonu mužům a ženám v této zemi, kteří ji věnovali svou energii a umožnili jí v této těžké době fungovat," vysvětlil Hanks.

Bidenovi ze záznamu pogratulovali i tři bývalí prezidenti, kteří byli hosty dřívější inaugurace - Barack Obama, George W. Bush a Bill Clinton.

Velkolepý večírek zakončil mohutný ohňostroj, který Biden s rodinou sledoval z Bílého domu a Harrisová se svými blízkými přímo z nedalekého Lincolnova památníku. Světla na obloze symbolicky zazářila s posledními tóny posledního vystoupení - písní Firework od zpěvačky Katy Perry.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2021 ČTK

Reklama

12°C

Dnes je pátek 26. února 2021

Očekáváme v 21:00 4°C

Celá předpověď