Přivítat jaro přišlo do brněnské zoologické zahrady asi 2500 návštěvníků

foto Vítání jara v Zoo Brno, 18. března 2023. Na snímku Medvěd kamčatský (Ursus arctos beringianus)

Brno - Přivítat jaro do brněnské zoologické zahrady dnes přišlo asi 2500 návštěvníků. Na programu byla například soutěžní stezka, malování křídou na zem, ale i komentovaná setkání se zvířaty či přednáška o programu na ochranu dudků chocholatých. ČTK to řekl mluvčí Zoo Brno Michal Vaňáč. Loňská návštěvnost zoo po dvou covidových letech znovu překročila 300.000 lidí, přišlo jich zhruba 320.000. V letech 2020 a 2021 se pohybovala kolem 265.000, v roce 2019, tedy před covidem, zoo navštívilo přes 330.000 lidí.

Fotogalerie

Zoologická zahrada vítání jara pořádá každoročně. Děti si užily například malování na obličej, k vidění tak byly nejrůznější malůvky na tvářích. Na programu byla i soutěžní stezka o drobné odměny, kolem exotária pak malování křídou na zem. "Vše vyvrcholilo ve 14:00, kdy jsme pomyslně vyhnali Moranu a tím i zimu, ozdobili líto a přivítali tak jaro a vylosovali šest účastníků soutěžní stezky," uvedl Vaňáč.

Zájemci se také mohli leccos zajímavého dozvědět při komentovaných setkáních s vybranými zvířaty či ptáky - například o pandě červené, surikatách či jeřábech mandžuských. Letos poprvé po zimě návštěvníci také mohli vidět ve výběhu dvě samice medvěda kamčatského Irinu a Kamčatku, které se vyhřívaly na sluníčku.

"Velkou radost nám udělalo to, že si zájemci našli cestu na přednášku o našem programu na ochranu dudka chocholatého na jižní Moravě. Právě ochrana živočišných druhů a biodiverzity je pro nás prioritou a jsme rádi, že díky nám ví návštěvníci o přírodě víc," uvedl mluvčí.

Zhruba před šesti lety jihomoravští ochranáři ve vybraných lokalitách na jihu Moravy rozmístili několik budek, které dudkům slouží pro vyvádění mladých. Populace dudků v České republice je podle zoo sice stabilizovaná, ale čítá pouze 70 až 140 párů. Hlavní příčinou nízkého počtu dudků je ztráta jejich přirozeného životního prostředí a nevhodné hospodaření se zemědělskou půdou. Přesná místa umístění budek ochranáři tají, aby měli ptáci klid na případné hnízdění.

Brněnská zoologická zahrada byla otevřena v roce 1953, letos tak slaví 70 let od založení. Je na Mniší hoře v blízkosti Brněnské přehrady na ploše 65 hektarů. Chová na 2200 zvířat 400 druhů.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2023 ČTK

Reklama

18°C

Dnes je středa 7. června 2023

Očekáváme v 19:00 16°C

Celá předpověď