Příští rok bude částečné zatmění Slunce i pohled na velmi jasný Mars

foto Částečné zatmění Slunce na snímku pořízeném 20. března 2015 dopoledne v Praze.

Praha - Příští rok nastanou dobré podmínky pro pozorování několika meteorických rojů. V říjnu pak lidé z území Česka spatří částečné zatmění Slunce - nejvýraznější do roku 2026, sdělil astronom Petr Horálek z Fyzikálního ústavu v Opavě. Závěr roku přinese i pohled na jasný Mars.

Začátek roku přinese meteorický roj Kvadrantidy. Letos vrcholí 3. ledna večer. Na přelomu ledna a února budou na nebi tři výrazné planety, zářivá Venuše a slabší Mars a Merkur, pozorovatelné nízko nad jihovýchodním obzorem. Ve dnech 29. a 30. ledna se podle Horálka k planetám připojí ustupující Měsíc. Nejlepší podmínky pro pozorování trojice planet budou mezi 13. až 17. únorem. "Tehdy planety objevíme nad jihovýchodem již okolo 6:30 ráno," podotkl Horálek.

Celkem dobré podmínky budou podle Horálka příští rok i pro pohled na dubnový meteorický roj Lyridy. V době jejich maxima, které nastane 22. dubna večer, bude Měsíc před poslední čtvrtí. Duben také přinese jeden z nejlepších výhledů na Merkur. Planeta se dostane úhlově nejdále od Slunce 29. dubna.

Pohledově velice blízko sebe se pak 1. května setkají jasné planety Venuše a Jupiter. Horálek podotkl, že tzv. "velkou konjunkci" bude v ČR možné spatřit jen velmi nízko nad obzorem a za rozbřesku. I tak půjde o nejlépe pozorovatelnou konjunkci těchto planet od roku 2017. "Znovu se takové těsné konjunkce dočkáme až 7. února 2032," dodal.

Téměř ideální podmínky budou i pro sledování meteorického roje Eta-Aquaridy, způsobenými ledo-prachovými zrnky z Halleyovy komety. Roj vyvrcholí v noci z 5. na 6. května od třetí hodiny ranní do rozbřesku. Z Česka pak 16. května lidé spatří také polostínové a částečné zatmění Měsíce.

V druhé polovině června bude možné pouhýma očima naráz spatřit všech pět viditelných planet Sluneční soustavy, tedy Merkur, Venuši, Mars, Jupiter a Saturn, společně s Měsícem. Podle Horálka jde o vzácný jev, znovu se zopakuje až v roce 2036.

Dobré podmínky bohužel příští rok nebude mít roj Perseidy. Maximum nastane 13. srpna ráno, pouhý den po úplňku. Nejlepší možné podmínky naopak budou mít Orionidy. Maximum nastane tři dny před novem, který bude 25. října.

Říjen nabídne i částečné zatmění Slunce. Bude 25. října a lidé z území Česka spatří 40procentní zakrytí slunečního disku, Další částečné zatmění Slunce, viditelné z ČR, nastane až 29. března 2025.

Prosinec nadělí skvělý pohled na Mars. Podle Horálka bude planeta v průběhu roku zjasňovat a 1. prosince se přiblíží Zemi na vzdálenost 81,5 milionu kilometru. Největší jasnosti Mars dosáhne 8. prosince. "V té době planetu najdeme velice vysoko v souhvězdí Býka, bude tak nejlépe pozorovatelná z naších končin, jak jen to je možné," uvedl Horálek.

Posledním rojem roku budou Geminidy vrcholící ze 13. na 14. prosince. "Sice nemají nejlepší pozorovací podmínky, skvělé budou až v roce 2023, ale vyplatí se na ně podívat," dodal astronom.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2022 ČTK

Reklama

22°C

Dnes je sobota 21. května 2022

Očekáváme v 9:00 20°C

Celá předpověď