Případy znásilnění v Indii neustávají, lidé protestují

foto Demonstrace proti znásilnění dívky v Indii.

Dillí - Několik dní po zatčení poslance kvůli znásilnění dívky otřásl Indií další případ brutálního znásilnění a vraždy na západě země. Po celé Indii se mezitím konají protesty, na nichž aktivisté viní úřady z neschopnosti vyšetřit útoky na ženy. Dnešních protestů by se měly zúčastnit i hvězdy filmového Bollywoodu. Informovala o tom dnes agentura Reuters.

Další případ znásilnění a vraždy dívky je hlášen ze západoindického státu Gudžarát, kde ve městě Surat 5. dubna někdo znásilnil a zavraždil jedenáctiletou dívku. "Tělo bylo objeveno 6. dubna na kraji dálnice a podle lékařské zprávy byla dívka sexuálně napadena a zavražděna 5. dubna," řekl dnes mluvčí suratské policie. Totožnost oběti policie teprve zjišťuje.

Podle lékařského ohledání byla dívka škrcena a dušena. Na jejím těle se našla řada menších zranění, z nichž některá byla staršího data.

Během víkendu se po celé Indii konají demonstrace, které mají vyvinout tlak mimo jiné na potrestání viníků případu hromadného znásilnění a vraždy osmileté dívky z muslimského kočovného kmene v Kašmíru. Hněv lidí ještě rozdmýchala skutečnost, že minulý týden byl zatčen poslanec vládnoucí hinduistické nacionalistické Indické lidové strany (BJP) Kuldíp Singh Sengar, který loni s pomocí dalších čtyř osob údajně unesl a znásilnil dospívající dívku. Z únosu a znásilňování její rodina obvinila také čtyři další osoby.

Dívka uvedla, že si stěžovala úřadům už loni v srpnu, ale bezvýsledně. V obavách ze msty dotyčného se poté s rodinou odstěhovala ze státu Uttarpradéš do Dillí. O pomoc žádala indického prezidenta, předsedu vlády i policejního ředitele. Když se jí nepodařilo domoci se schůzky se státními činiteli, dívka se minulý týden pokusila upálit. Dívčin otec byl několika násilníky zbit a na následky zranění zemřel. Z činu byl obviněn Sengarův bratr a další lidé.

Také osmiletá dívka v Kašmíru byla údajně unesena, omámena drogami a držena v zajetí. Znásilnilo ji prý osm hindských mužů. Tělo dívky bylo nalezeno už v lednu a nevalný posun ve vyšetřování donutil aktivisty k zahájení protestů. Indický národní kongres, hlavní opoziční strana v zemi, uspořádal v noci na dnešek v Dillí vigilii.

Víkendové demonstrace podle Reuters připomínají masové akce proti sexuálnímu násilí z roku 2012. Vytvářejí tlak na premiéra Naréndru Módího, jenž slíbil nápravu.

V Indii bylo v roce 2016 zaznamenáno asi 40.000 případů znásilnění, přičemž ještě v roce 2012 to bylo o 25.000 případů méně, vyplývá z vládních údajů. Organizace na ochranu lidských práv tvrdí, že o dalších tisících případech znásilnění se úřady nedozví.

Násilí na ženách se v Indii rozmáhá, přestože v roce 2013 byly přijaty přísnější zákony. Stalo se tak po znásilnění studentky, kterého se v prosinci 2012 dopustila v autobuse projíždějícím Dillí skupina mužů. Tento čin vyvolal po celé Indii i v zahraničí vlnu protestů a zaměřil pozornost na vysoký počet případů znásilnění v této zemi.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2018 ČTK

Reklama

20°C

Dnes je pondělí 15. října 2018

Očekáváme v 23:00 14°C

Celá předpověď